Peníze strana použije v kampani před říjnovými sněmovními volbami, seznam dárců zveřejňuje na svém webu. Lídr TOP 09 Miroslav Kalousek v pondělí ČTK řekl, že na účet přicházejí příspěvky průběžně. Někteří sponzoři se kvůli zveřejnění svých jmen podle Kalouska ale potýkají s nepřiměřeným zájmem médií, říkají, že kdyby to věděli předem, dar by si rozmysleli.

To podle Kalouska relativizuje jeho postoj k zveřejňování seznamů dárců. "Tím, že se chováme transparentně, jsme v relativní nevýhodě oproti těm, kteří podle zákona zveřejňují dárce jen jednou do roka," uvedl. Reagoval tak na dotaz, zda TOP 09 s definitivní platností přijala milion korun od slovinského bankéře Štefana Loncnara, který se podle médií údajně soudí se státem.

"Někde si v zoufalství povzdechl, jak dlouho se táhnou insolveční řízení a že snad kvůli tomu podá žalobu na neúměrně dlouhé řízení. Byl to jen povzdech. A i kdyby tu žalobu podal, nebyla by to žaloba na exekutivu, ale na neúměrně dlouhé soudní řízení," vysvětlil Kalousek, proč Loncnar, kterého zná řadu let, na seznamu dárců TOP 09 zůstává.

Podnikatel daroval 11 milionů 

Výrazně největším finančním sponzorem strany TOP 09 je podnikatel Dušan Novotný z Brna. Straně exministrů Kalouska a Karla Schwarzenberga věnoval 11 milionů korun. Po zveřejnění informace novinářům řekl, že darem chce dopomoct ke vzniku pravicové vlády po říjnových předčasných volbách do Poslanecké sněmovny, členy TOP 09 osobně nezná a že peníze získal prodejem několika firem.

TOP 09 není jedinou stranou, která od jednoho sponzora dostala darem několik milionů. ODS podle výroční zprávy obdržela v roce 2008 rovné čtyři miliony korun od hokejisty Jaromíra Jágra. Jágr tak obsadil první místo mezi dárci ODS. Největším dárcem ČSSD se v loňském roce stal předseda její ústecké pobočky Petr Benda. Domovské straně věnoval přes milion. Půl milionu sociálním demokratům daroval další hokejista Jiří Šlégr, jenž je v současnosti na druhém místě stranické kandidátky v Ústeckém kraji. Lidovci podle výroční zprávy loni dostali největší dar od člena strany Václava Horáka - 450 tisíc korun. Nejštědřejší mecenáškou zelených byla členka brněnského zastupitelstva Kateřina Dubská. Straně věnovala téměř 300 tisíc.

Kampaň TOP 09 zaplatí sponzoři 

Kalouskova a Schwarzenbergova strana už při vzniku avizovala, že se kvůli předvolební kampani nehodlá zadlužit. Investovat prý chce jen peníze, které jí poskytnou sponzoři a příznivci. Tím se liší od ostatních stran, které si před volbami pravidelně půjčují s tím, že úvěr splatí z příspěvků státu za volební zisk. Letos tak stejně jako před třemi lety zřejmě učiní i KDU-ČSL, ze které Kalousek na jaře odešel. Půjčit si chce zhruba 20 milionů korun. "Střednímu podnikateli dnes banky takovou částku nedají, s politickými stranami si to ale nechtějí rozházet," uvedl. Před třemi lety, když o podobném úvěru za KDU-ČSL jednal, byly podle něj jiné podmínky, to banky "půjčovaly všem".

Na kampaň před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny podle Kalouskova dřívějšího vyjádření bude TOP 09 potřebovat "několik desítek milionů korun". Přibližně pěti miliony chce přispět hnutí Starostové a nezávislí, s nimiž TOP 09 nedávno uzavřel smlouvu o strategické spolupráci.