Předseda ODS Mirek Topolánek nemá v poslední době štěstí na místa, kde tráví dovolenou. Snímky ze sardinské vily italského premiéra Silvia Berlusconiho, kam zavítal loni, rozvířily evropskou mediální scénu krátce před eurovolbami.

Česká média se v posledním týdnu dostala k fotografiím z přímořského městečka asi 150 kilometrů jižně od Florencie, na nichž jsou zachyceni Topolánek, jeho partnerka Lucie Talmanová, jeho přítel Marek Dalík, exministr Aleš Řebíček, lobbyista Vladimír Johanes, šéf ČEZ Martin Roman, místopředseda ČSSD Milan Urban, ale podle webu časopisu Týden například i modelka Simona Krainová.

Na dosud zveřejněných záběrech jsou mimo jiné luxusní jachty, na nichž a u nichž se pestrá společnost v nejrůznějších kombinacích potkává, diskutuje či relaxuje.

Fotky šíří Randák

Podle čtvrteční Mladé fronty Dnes je za fotkami někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák. Není však jasné, kdo si od profesionálního zpravodajského důstojníka podobné sledování mohl objednat. "Copak se nikdo nepozastaví nad obsahem těch fotek? Vždyť je to nechutné, celé tohle bratrstvo kočičí pracky," řekl Randák.

Případ vyvolal "smršť" tiskových zpráv: Nejprve jménem ČSSD poslal šéf sekce PR a marketingu ČSSD Petr Dimun prohlášení, v němž strana odmítá jakékoliv spojování s fotografiemi a varuje, že se proti podobným závěrům hodlá bránit soudně.

Vzápětí místopředseda ODS Ivan Langer spojil s fotografiemi nejen Randáka, ale přímo šéfa marketingu Lidového domu a spolupracovníka předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petra Dimuna.

Vyjadřovali se Roman i Paroubek

Předseda ČSSD Jiří Paroubek odpoledne zveřejnění Topolánkových fotografií odsoudil ve svém vlastním tiskovém vyjádření. Politici ODS podle něj podléhají paranoidním představám o spiknutí. "Je mi jich líto jako lidí, kteří žijí naprosto odtrženi od reality a místo toho, aby celou záležitost s vilami a jachtami za stamiliony věrohodně vysvětlili, snaží se odvést pozornost pomluvami," napsal novinářům šéf ČSSD.


Šéf ČEZ Roman poslal vyjádření, podle nějž byl v Toskánsku s rodinou neboť je to velmi příjemné místo u moře v dobré "dojezdové vzdálenosti od Prahy". Odmítl, že by jeho letní rekreace v blízké vzdálenosti od několika významných politiků mohla nějak souviset například s nedávno přijatým zákonem o emisních povolenkách, v jehož důsledku získala skupina ČEZ několik desítek miliard korun.

Roman se zastal i Johanese, který podle něj není v ČR lobbyistou za ČEZ, protože pracuje především v oblasti zahraničních aktivit skupiny a s povolenkami neměl nic společného.

Místopředseda ČSSD Milan Urban poslal vyjádření, k němuž připojil i účet za apartmán s kuchyňkou. V textu se omluvil za to, že byl na dovolené právě tam, kde byl a mohl tak nechtěně poškodit ČSSD. "Příště se podobného jednání vyvaruji," uzavřel.

Modelka Krainová, vyfocená na jachtě s exministrem dopravy Řebíčkem, řekla časopisu Týden, že někdejšího ministra nezná a je její věc, co dělá o dovolené. Řebíček žádné tiskové prohlášení neposlal.