Prezident Václav Klaus míní, že kvůli hrozícímu schodku až 200 miliard korun by všechna ministerstva měla plošně škrtat své výdaje.

Klaus, ekonom, bývalý premiér a ministr financí, to řekl po schůzce s premiérem Janem Fischerem. Nové údaje ministerstva financí, které spočetlo, že bez zásahů by byl schodek přes 200 miliard, označil prezident za hrozivé.

"Já myslím, že nezbývá v dnešní době než volit něco jako - použiji neoficiální termín - paušální řešení," zdůraznil prezident, který ještě v roli premiéra přišel s termínem utahování opasků, když Česká republika v 90. letech prožívala obdobný, ale rozsahem daleko menší problém.

O několik procent 

Všechna ministerstva by měla podle Klause své výdaje snížit o několik procent. "Nevím o kolik, o tom ať si rozhodne vláda. Ale myslím, že tahle mimořádná situace k něčemu takovému volá," poznamenal.

"Hlavním tématem, které nás všechny dohromady děsí, je krize prohlubující deficit našich rozpočtů," uvedl také Klaus. Velmi prý podporuje Fischerovy kroky ve snaze o co největší stlačení výdajů rozpočtu. Snažil se prý na společné schůzce předsedu úřednické vlády motivovat, aby společně s ministrem financí Eduardem Janotou k takovým opatřením přistoupili.

Žádné rady, ale zkušenosti 

S Fischerem si prý rozuměli v názoru, že nyní už nejsou zásadní cestou zásahy v jednotlivostech. "Rady mi nedával, dotkli jsme se praxe, kterou on užíval. Nebylo to formou rad," řekl o rozhovoru s hlavou státu novinářům předseda vlády.

K návrhu ministra financí Janoty, který kvůli schodku přes 200 miliard mluví o nutnosti zvýšit nepřímé daně (DPH), se v úterý vyslovila  také ODS, někdejší Klausova strana. Ostře se postavila proti možnosti zvýšit DPH.

Ministr financí má podle pondělního rozhodnutí vlády do 17. srpna připravit kvůli zhoršenému ekonomickému výhledu nové varianty státního rozpočtu pro příští rok. Vláda by materiál měla následně projednat 24. srpna.

Vláda má podle pondělního vyjádření podle premiéra Fischera přitom jen velmi malý manévrovací prostor pro úspory, protože 80 procent všech výdajů rozpočtu je daných zákonem. Výdaje rozpočtu činí více než jeden bilion korun.

Příští čtvrtek bude k dispozici ještě prognóza ČNB, která by podle předsedy vláda mohla do úvah jak dál s podobou rozpočtu přinést nějaký "korekční prvek".