Fischerova vláda přiznala, že Česko se bude muset kvůli ekonomické krizi zadlužit mnohem víc, než se čekalo. Ještě před měsícem ministr financí Eduard Janota počítal s tím, že schodek rozpočtu na příští rok bude maximálně 170 miliard. Jenže teď je všechno jinak.

Janota nově kvůli rekordnímu propadu HDP varuje, že schodek rozpočtu bude příští rok poprvé v historii začínat dvojkou.

"Výhled na rok 2010 je horší než jsme čekali, protože se letos ekonomika bude vyvíjet hůř. V roce 2010 se bude podle aktualizované prognózy pohybovat schodek státního rozpočtu přes 200 miliard," řekl v pondělí HN Janota.

A to bude mít velmi nepříjemné důsledky: Čím víc si bude muset stát půjčovat, tím vyšší bude muset platit splátky státního dluhu. Jen příští rok zaplatí Česko za splátky státního dluhu 65 miliard korun.

Zároveň s tím vyšší schodek rozpočtu prodražuje cenu peněz, za které si Česko půjčuje na světových trzích budou. Státu tak můžou chybět peníze na stavby silnic, na vědu, zdravotnictví nebo na důchody.

Vyšší schodky rozpočtu navíc oddálí přijetí eura. Janota i premiér Jan Fischer přiznávají, že úřednická vláda už nemůže schodek rozpočtu na příští rok moc ovlivnit. Samotná vláda totiž rozhoduje jen o 20 procentech rozpočtu a v nich už Janota tvrdě šetřil. "Prostor pro další úspory je už velmi malý," připustil v pondělí premiér Fischer.

I tak ale Janota chce dostat politiky pod tlak a připravit plán, jak po volbách rozpočet spravit. To bude podle něho vyžadovat škrty sociálních dávek, ale i vyšší daně. "Budeme muset uvažovat o zvýšení daní, mám na mysli DPH a stropy pro platbu pojištění," řekl Janota v České televizi.

Podrobnosti čtěte v úterních HN.