Strana TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí získaly ještě před předčasnými sněmovními volbami vlastní parlamentní frakci. Vznikla přejmenováním dosavadního senátorského Klubu otevřené demokracie (KOD).

"Rozhodli jsme se, že podpoříme vznikající politický subjekt TOP 09 a starosty, protože se s nimi shodujeme v programových cílech. Včera jsme podepsali memorandum, ve kterém se přejmenováváme na klub TOP 09 a starostové," vysvětlila tento krok novinářům předsedkyně klubu Soňa Paukrtová (za Stranu pro otevřenou společnost).

A doplnila: "Činíme tak ve víře, že získají dostatečný počet mandátů v Poslanecké sněmovně a začnou prosazovat nový typ politiky, politiky slušné, politiky říkající občanům, co je třeba změnit ve prospěch České republiky."

Lidovecký klub má namále 

Členové klubu, mezi nimiž je předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, se nezměnili. "Klub otevřené demokracie byl vždycky klub nezávislých a samostatných osobností. A že tito se přiklonili k TOP 09, nám naznačuje, že máme cestu dobře vykolíkovanou," prohlásil po podpisu smlouvy Schwarzenberg. Doplnil, že starostové, kteři TOP 09 podporují, jim připomínají problémy obyčejných lidí.

Ještě před podpisem smlouvy se spekulovalo o tom, že do nového klubu vstoupí i část lidovců, a tím zanikne klub KDU-ČSL. "Zatím mě nikdo nepožádal o vstup do našeho klubu. Jsme připraveni s nimi o vstupu jednat nebo je přijmout, ale zatím jsou to spekulace které se nezakládají na reálné žádosti senátorů," řekla ČTK Paukrtová.

TOP 09 v Senátu zastupuje Ludmila Müllerová, která v červnu opustila řady KDU-ČSL. Nadále je však místopředsedkyní klubu lidoveckých senátorů, jak řekl ČTK jejich předseda Rostislav Slavotínek. Z KDU-ČSL odešel také bývalý šéf lidoveckých senátorů Adolf Jílek, i on ale podle Slavotínka v sedmičlenné frakci křesťanských demokratů zůstává. O odchodu z KDU-ČSL uvažoval podle dostupných informací také senátor a bývalý ministr kultury Václav Jehlička.

KOD byl se šesti členy početně nejmenší senátorskou frakcí. Paukrtová a místopředseda klubu Jaromír Štětina, který byl do Senátu zvolen za Stranu zelených, kandidovali za hnutí Starostů ve volbách do Evropského parlamentu, stejně jako jejich kolega Jan Horník, starosta Božího Daru. Za starosty byla do Senátu zvolena další členka klubu Jana Juřenčáková, posledním členem frakce je pak Igor Petrov (SNK ED), bývalý starosta Třince.