Překvapivé zařazení předsedkyně Demokratické strany zelených Olgy Zubové na volitelné místo kandidátky pražských sociálních demokratů vyvolalo mezi mnohými představiteli ČSSD rozpaky.

Vědět o sobě dávají hlavně nynější pražští poslanci Stanislav Křeček a Karel Šplíchal. Ti se po primárkách objevili na nevolitelných místech kandidátky.

Kritiku si nasazení Zubové na kandidátku vysloužilo i od místopředsedů Bohuslava Sobotky a Romana Onderky, jihomoravského hejtmana Michala Haška a moravskoslezského senátora Petra Víchy.

Šplíchalovi, který je na 17. místě kandidátky, vadí, že se Zubová dostala na volitelné 5. místo zásahem předsednictva, zatímco všichni ostatní museli projít stranickými primárkami. "Ať to vzniklo, jak to vzniklo, tak to šťastné není," řekl.

Připustil, že vnitrostranická demokracie v ČSSD moc nefunguje, i to, že při rozhodování mohly hrát roli peníze majitele mediální agentury Médea Jaromíra Soukupa. Ten podle médií volitelné místo pro Zubovou vyjednal a údajně prohlásil, že by za vstup do politiky dal 100 milionů korun.

Křeček: Taky bych mohl přivést nájemníky

"Samozřejmě, že se znehodnotily primárky," soudí Křeček. Pražská konference zařadila Krečka na 18. místo kandidátky, protože prý respektovala, že ho obvodní organizace nedala na první místo svého návrhu. "Ale ukázalo se, že jsou to jen prázdné žvásty," zdůraznil poslanec.

Že by při tom hrály hlavní roli Soukupovy peníze, si ale neodvažuje spekulovat. Spíš šlo o představu, že přiláká mladé voliče. "No já taky dokážu přivést nájemníka a je to každému jedno," poznamenal Křeček, který je předsedou Sdružení nájemníků ČR.

Za českou zvláštnost, která nemá v politice obdoby, považuje Křeček to, že se objeví předsedkyně politické strany na kandidátce zcela jiné politické strany. Zajímalo by ho také, jak bude klub zajišťovat se Zubovou jednotné hlasování. Zubová totiž na jaře zradila koalici a pomohla ČSSD vyslovit nedůvěru vládě.

Sobotka nechápe spojení s neúspěšnou stranou

Sobotka nechápe, proč by se měla ČSSD spojovat s neúspěšnou Demokratickou stranou zelených a pro Zubovou nehlasoval. Vícha nepovažuje Zubovou, která už jednou sociální demokracii opustila, za věrohodnou političku. Onderka a Hašek uvedli, že ji prosadil Petr Hulinský, proto by za to měl nést plnou odpovědnost.

Zubovou naopak hájí stranický šéf Jiří Paroubek. Podobně poslanec ČSSD Vítězslav Jandák. "Ona přece není přeběhlice, jí vyloučili pan Bursík a paní Jacques," řekl Jandák o Zubové v pondělí v České televizi.

Názory Zubové se podle Jandáka během tří let ve sněmovně "logicky přibližovaly k sociální demokracii."

Hulinský ke kandidatuře Zubové řekl: "Já si myslím, že to je dobře." Pražské ČSSD podle něj dělá problémy diskuse s mladými lidmi i ekologický program a v tom by mohla poslankyně pomoci.

Vnitrostranická demokracie při výběru kandidátů rozhodnutím předsednictva o zařazení Zubové na volitelné místo kandidátky podle Hulinského "rozhodně porušena nebyla". "Řád přípravy voleb to umožňuje," zdůraznil.

Bývalého šéfa poslaneckého klubu ČSSD Petra Ibla, který uvolnil místo na kandidátce, prý požádal, aby se vzdal kandidatury proto, že se v médiích objevily informace o jeho minulosti vězeňského dozorce. Hulinský tvrdí, že nejsou pravdivé. Přesto by mohly ČSSD v Praze poškodit, dodal.

Podle zdrojů ČTK se Ibl stal v roce 1973 zaměstnancem Sboru nápravné výchovy (nyní Vězeňská služba), kde pracoval téměř 20 let. V letech 1991 a 1992 byl ředitelem věznice Praha-Ruzyně.

Škromach: Hlavně, že to "jede"

"Stejně jako já na Zlínsku, tak Hulinský volí svoji taktiku v Praze," uvedl Škromach, který o víkendu případ Zubové mnoho nekomentoval. Sociální demokraté v Praze si podle něj myslí, že jim bývalá sociální demokratka Zubová přinese prospěch. Na dotaz, zda tím myslí Soukupovy peníze, odpověděl, že takové informace nemá. Podstatné je, že kandidátky byly schváleny a "jede volební kampaň", uzavřel.