Olga Zubová, poslankyně, která pomohla svrhnout Topolánkovu vládu, bude s největší pravděpodobností poslankyní i po podzimních předčasných volbách. ČSSD ji místo svého kandidáta Petra Ibla postavila v Praze na volitelné páté místo.

"My chceme signalizovat kandidaturou paní Zubové otevřenost sociální demokracie, otevřenost zejména ekologické politice. Bude to významné posílení naší ekologické platformy," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Olga Zubová, která je současně předsedkyní Demokratické strany zelených, vzápětí oznámila, že její DSZ nebude samostatně kandidovat ve volbách.

Místopředseda DSZ a mediální podnikatel s kontakty na ČSSD Jaromír Soukup agentuře ČTK řekl, že nabídka pro kandidaturu Zubové přišla od ČSSD. Naznačil rovněž sbližování obou stran.

Zubová byla do sněmovny zvolena za Stranu zelených, z té byla ale po rozepřích vyloučena. Krátce poté založila Demokratickou stranu zelených a pomohla sociálním demokratům svrhnout koaliční vládu. V pátek odmítla výklad, že by spojení s ČSSD bylo odměnou za její postup. 

"Potvrdilo se, že celá Demokratická strana zelených a aktivita Olgy Zubové byla jen volebním projektem ČSSD, jak rozbít Stranu zelených. Král je nahý a ČSSD nemohla lépe potvrdit všechna podezření, že se snaží zákulisně podněcovat rozkol u zelených. Mám radost, že se jí to nepodařilo. Autentická Strana zelených je jen jedna," řekl současný šéf Strany zelených a Bursíkův nástupce Ondřej Liška.

Se Soukupem za zády

Zubová za DSZ neúspěšně kandidovala do evropského parlamentu po boku někdejšího úředníka ministerstva školství, zato však solventního podnikatele, Jaromíra Soukupa. Ten celou kampaň financoval. Přitom ještě v roce 2006 jeho peníze stály za vstupem zelených do parlamentu.

Někdejší náměstek ministra vnitra Ibl na kandidaturu rezignoval na žádost vedení pražské ČSSD, údajně kvůli spekulacím médií o jeho minulosti.

Stručná vizitka Demokratické strany zelených

  • - DSZ byla zaregistrována 10. března 2009.
  • - Stranu založila část nespokojenců s vývojem ve Straně zelených. Mezi zakládajícími členy byla i někdejší předsedkyně Republikové rady Strany zelených (SZ) a poslankyně Olga Zubová, která v březnu pomohla vyslovit nedůvěru vládě Mirka Topolánka (ODS).
  • - Na vzniku DSZ se podílel majitel mediální agentury Médea Jaromír Soukup, který býval spolupracovníkem někdejšího předsedy Strany zelených Martina Bursíka a který pomohl zeleným na jaře 2006 s kampaní před úspěšnými volbami do sněmovny.
  • - Soukupova agentura patří mezi největší zadavatele reklamy médiím v Česku a kromě toho se stará například také o image manželky předsedy ČSSD Petry Paroubkové. Sám Soukup uvádí, že má přátelský vztah s hlavním manažerem ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem.
  • - Předsedkyní DSZ se letos v červnu stala poslankyně Olga Zubová, která vystřídala Vladislava Kovala. Jedním z místopředsedů je i Jaromír Soukup.
  • - V červnových volbách do Evropského parlamentu získala strana 0,62 procenta hlasů.
  • - V poslední době se o DSZ mluví také v souvislosti s hnutím Green Revolution (GR), které se angažuje ve studentských protestech proti státním maturitám.