Ze závěrečného brífinku po programové konferenci sice sociální demokraty vyhnal déšť, to ale nic nezměnilo na uvolněné atmosféře mezi jednotlivými lídry. Na první pohled nic nenasvědčovalo tomu, že má ČSSD za sebou jednu z největších personálních diskusí za poslední dobu.

"Volební lídři byli schváleni a jsem přesvědčen, že to jsou ti nejlepší," konstatoval Paroubek.

Na kandidátkách pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny byli schváleni Olga Zubová i David Rath. Bývalá členka Strany zelených Zubová je na pátém místě pražské kandidátky, Rath je dvojkou ve středních Čechách. Právě jejich nominace vzbudily značné polemiky a prakticky zastínily programovou konferenci strany, kde byl schválen volební program.

Podle některých členů vedení se o kandidatuře Zubové řádně nediskutovalo a odpovědnost za ni nesou pražští sociální demokraté. Kandidatura Ratha zase vadila některým straníkům proto, že jeho chování prý může straně uškodit a prý kvůli tomu nemusejí v říjnových volbách uspět.

Za Zubovou a Ratha se ale už v pátek postavilo předsednictvo strany a podle Práva a Lidových novin měl Paroubek dokonce pohrozit, že padne-li Rath, Paroubek rezignuje.

"Debata samozřejmě byla bouřlivá, jako vždycky bývá, kritická, jako vždycky bývá, a to je správné," dodal Paroubek.

Dodal, že Rath v pátek slíbil před všemi členy vedení sociální demokracie, že se bude věnovat zdravotnictví a že "své exkurze" do jiných oblastí politiky omezí. "Takové ty nápady jako vytváření krajských vlád a podobně, některé ty neotřelé politologické názory z posledních týdnů, které zděsily mé kolegy, to vynechá ze svého repertoáru," řekl Paroubek, který s Rathem počítá i s jako ministrem zdravotnictví, pokud by měl velký volební úspěch.

K Zubové Paroubek uvedl, že prý nemusel moc přesvědčovat své kolegy, aby jí akceptovali. Poukázal na průzkumy, podle nichž je u lidí oblíbená. Zopakoval, že sociálním demokratům pomůže při formulování ekologické politiky.

"Já si myslím, že je to krok, kterým se sociální demokracie jasně přihlásila k zelené platformě, která uvnitř sociální demokracie je," řekl pražský volební lídr Petr Hulinský k nominaci Zubové. Podle něj to bude podstatně zlepšení ekologických aktivit v rámci ČSSD.

 

Volební tváře ČSSD - lídři kandidátek

Praha - Petr Hulinský

Středočeský kraj - Milan Urban

Plzeňský kraj - Václav Votava

Královéhradecký kraj - Hana Orgoníková

Pardubický kraj - Miroslav Váňa

Liberecký kraj - Pavel Ploc

Ústecký kraj - Jiří Paroubek

Karlovarský kraj - Jaroslav Fiala

Jihočeský kraj - Vítězslav Jandák

Olomoucký kraj - Miloslav Vlček

Vysočina - František Bublan

Moravskoslezský kraj - Lubomír Zaorálek

Zlínský kraj - Zdeněk Škromach

Jihomoravský kraj - Bohuslav Sobotka

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist