Předseda ČSSD Jiří Paroubek soudí, že sociální demokraté dělají stejnou zahraniční politiku jako administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy. Ve svém pojetí se prý shodují na 99 procent.

Tento svůj názor Paroubek v úterý v Praze řekl demokratickému kongresmanovi Robertu Wexlerovi, který ve Sněmovně reprezentantů zastává post předsedy podvýboru pro Evropu.

Obamův tým je podle Paroubka po osmi letech administrativou, se kterou se ČSSD shoduje v pohledu na problémy světa a jejich řešení. "Také jsem informoval o své návštěvě Ruska minulý týden," podotkl předseda sociální demokracie.

"Když se mne pánové ptali, kde je to jedno procento rozdílu, tak jsem řekl, že to říkám jen z opatrnosti," poznamenal Paroubek. Později se opravil, že jedno procento rozdílu jsou věci, ve kterých se ČSSD odlišuje.

Radar? Američané s Rusy možná brzy řeknou ne

"Pochopitelně se odlišujeme v otázce radaru," připustil také Paroubek s tím, že Obamův tým má ale k celému projektu jiný přístup než předchozí administrativa George W. Bushe.

V Moskvě se minulý týden setkal mimo jiné s někdejším prezidentem a nyní šéfem vlády Vladimirem Putinem. Podle úterních slov předsedy ČSSD bude po blížící se schůzce Obamy s novým ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem možné, že už nebude nutné se v Česku vznikem radaru amerického protiraketového deštníku zabývat.

"Tato věc se možná vyřeší rychleji, než jsme očekávali. Bez ohledu na nějaká naše vnitropolitická rozhodnutí," říká Paroubek.

Vedle radaru se do pomyslného jednoho "Paroubkova" procenta možná vlezou i zahraniční mise. Wexler totiž poděkoval České republice za účast v misi ISAF v Afghánistánu.

"Je to významný příspěvek a vážíme si odvahy a přátelství našich partnerů v České republice," pochválil českou účast Wexler.

Americká demokratická administrativa počty vojáků v Afghánistánu letos zvyšuje. Naopak ČSSD v Česku loni plán zahraničních misí české armády pro letošní rok zablokovala a také letos při schvalování podoby misí na rok příští žádala snížení velikosti českého kontingentu v Afghánistánu.

Paroubek k tomu poznamenal, že si to s Wexlerem vysvětlili. "Myslím si, že ty důvody jsou obecně známé a nevylučuje to nic na našich dobrých vztazích," podotkl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist