jiri_paroubek_na_ulici__192x128_.jpgOdmítavý postoj sociální demokracie ke stavbě amerického radaru v Brdech nemůže změnit ani postoj ministrů zemí NATO ani nového prezidenta Spojených států Baracka Obamy. Po čtvrtečním setkání s představiteli občanské iniciativy Ne základnám to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

"My budeme dál podporovat ten názor, že tato základna na území České republiky je zbytečná," uvedl Paroubek. Postoj sociální demokracie podle něj nezmění ani středeční "vágní prohlášení" ministrů zemí NATO. Dodal, že sociální demokraté nečekají ani na to, "co řekne prezident Obama nebo někdo jiný ve Spojených státech".

Čtěte také

Pro ČSSD je podle Paroubka rozhodující, že si základnu nepřejí čeští občané. "Vidíme to jako zbytečnou věc a názor neměníme," zdůraznil.

Vypovědět smlouvu by bylo složité, říká Paroubek

Šéf nejsilnější opoziční strany odmítl říci, zda by se ČSSD po vyhraných volbách pokusila smlouvy o radaru se Spojenými státy vypovědět. "Vypovědět jakoukoliv mezinárodní smlouvu je velmi složité," řekl.

Hnutí Ne základnám má jiný názor. "My si myslíme, že to komplikované není. U té smlouvy je jednoroční výpovědní lhůta," řekl serveru iHNed.cz mluvčí Ne základnám Jan Májíček. K tomu ale dodal, že důležité pro ně budou až činy ČSSD, nikoli slova.

Sociální demokraté dvakrát uspořádali vnitrostranickou anketu, ve které se dotazovali svých členů a základních organizací, zda si přejí americký radar v Brdech.

Podvakrát dostalo stranické vedení drtivé odmítavé stanovisko k základně. Členové ČSSD si také přejí, aby občané o americké základně rozhodli sami v referendu. Ústřední výkonný výbor ČSSD, který je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy, doporučil sociálnědemokratickým zákonodárcům, aby smlouvy o radaru s USA odmítli.

Radar odmítají kromě sociálních demokratů rovněž komunisté a někteří poslanci Strany zelených. S oběma smlouvami už vyslovil souhlas Senát, Poslanecká sněmovna o nich ještě nerozhodla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist