Nominace předsedkyně Demokratické strany zelených Olgy Zubové na pražskou volební kandidátku vyvolala rozpaky nebo i nevoli u vlivných sociálních demokratů. Zubová byla v pátek navržena na páté, tedy volitelné místo pražské kandidátky ČSSD. První místopředseda strany Bohuslav Sobotka prohlásil, že se o tom dozvěděl týž den večer "z internetu".

Sobotka míní, že tomuto kroku měla předcházet širší diskuse, ČSSD podle něj nemá zapotřebí se spojovat s malými a neúspěšnými politickými subjekty. "Pro mě osobně to bylo velké překvapení," řekl Sobotka v České televizi.

Jihomoravský hejtman a dřívější šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek soudí, že sociální demokraté, kteří poslankyni a bývalou členku Strany zelených Zubovou navrhli, by také za ni měli nést osobní záruku. Hašek doufá, že Zubová bude po volbách spolupracovat ve sněmovně s klubem ČSSD. "To, že přichází Olga Zubová na kandidátku, je osobní odpovědnost pražské organizace, která to navrhla," řekl.

Sobotka uvedl, že kandidaturu Zubové považuje za diskutabilní a u tohoto rozhodnutí postrádá smysl. "Domnívám se, že nejsme v situaci, kdy bychom se museli spojovat s takovýmito malými a neúspěšnými politickými subjekty," prohlásil. Naopak šéf ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že díky Zubové ČSSD významně posílí svoji ekologickou platformu.

Další z místopředsedů, Roman Onderka, její kandidaturu komentovat nechtěl s tím, že jde o rozhodnutí pražské organizace. Je ale přesvědčen, že se o věci bude ještě dnes na odpoledním uzavřeném jednání hovořit.

"Reálná šance být ve sněmovně"

Zubovou na kandidátku do podzimních předčasných voleb navrhla pražská organizace. O kandidátkách se bude na konferenci rozhodovat dnes odpoledne. K návrhu na kandidaturu Zubové se hlásí šéf pražské ČSSD Petr Hulinský, ale podle informací sobotních Lidových novin, jež se odvolávají na nejmenované významné politiky ČSSD, má být její kandidatura výsledkem dohody manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka a místopředsedy Demokratické strany zelených (DSZ) Jaromíra Soukupa. Ten má blízko k politikům ČSSD.

Zubová už v pátek odmítla spekulace o tom, že by její kandidatura mohla být odměnou za to, že letos v březnu pomohla sociálním demokratům a komunistům svrhnout koaliční vládu premiéra Mirka Topolánka (ODS).

"Já to naopak chápu tak, že Demokratická strana zelených dostává reálnou šanci být v Poslanecké sněmovně," řekla. V rámci ČSSD hodlá prosazovat ekologická témata a středolevou politiku.

"Provést Česko krizí" 

Sociální demokraté v sobotu na programové konferenci schvalují program, se kterým půjdou do podzimních předčasných voleb. Jednání začalo projevem předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, po něm promlouvali další členové vedení strany.

"S předsedou ODS souhlasím málokdy až nikdy, ale v jednom mu musím dát zapravdu: Volby vyhraje ten, kdo republiku provede kompetentně, tedy obratněji a efektivněji, úskalími finanční krize. Na jejím konci musí být nová Česká republika, silnější a konkurenceschopnější," řekl Paroubek na úvod konference.

Paroubek ve více než hodinovém projevu dále řekl, že rozpočtové stimuly, které chce ČSSD prosadit, by měly přinést až 100.000 nových pracovních míst. Boj s nezaměstnaností označil za klíčový. "Musíme udržet zaměstnanost stůj co stůj," řekl. Ve svém projevu citoval ze sociálnědemokratického plánu boje s dopady krize, který v pátek přijalo předsednictvo strany.

O kandidátkách se rozhodne až odpoledne na uzavřeném jednání bez přítomnosti médií. Dá se předpokládat, že při jednání se znovu rozhoří spor o kandidaturu středočeského hejtmana Davida Ratha, který je dvojkou ve středních Čechách, a také o nominaci poslankyně a bývalé členky Strany zelených Olgy Zubové za ČSSD.

Sociální demokraté chtějí po případném vítězství ve volbách například zrušit regulační poplatky ve zdravotnictví a obnovit nemocenskou za první tři dny nemoci. V rámci boje s kriminalitou a korupcí chtějí zřídit Národní kriminální úřad.

"Jde nám o stát, v němž skutečně vládne lid," prohlásil Paroubek. Chce také, aby ČSSD iniciovala "morální obrození společnosti". Slibuje si od něj mimo jiné zlepšení mezilidských vztahů včetně zrovnoprávnění žen.

Kandidátky a volební program doporučilo ke schválení již v pátek předsednictvo strany. Pražská organizace navrhla na páté místo Zubovou místo někdejšího poslance Petra Ibl, což vzbudilo značné emoce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist