Ministr pro lidská práva Michael Kocáb nabídl squatterům, kteří byli v úterý vystěhováni z pražského squatu Milada, nový objekt. Novinářům to řekl po středeční schůzce se squattery.

Kde se dům nachází, Kocáb neprozradil. Zástupci squatterů uvedli, že si nové prostory půjdou prohlédnout. Jejich příznivci už od dopoledne protestovali na pražském Senovážném náměstí před budovou Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV), který je správcem vily. Pak se v průvodu odebrali na Palackého náměstí, kde po 16:30 shromáždění ukončili.

Během demonstrace skandovali hesla jako: "Nechcete nás v domech, máte nás v ulicích" nebo "Touhu po svobodě žádná represe nezastaví".

Nabídka přišla od majitele domu

Ministr Kocáb prý nabídku dostal od majitele domu, kde by pro squattery bylo do konce letošního roku k dispozici několik bytů. Noví obyvatelé by nemuseli platit nájem, ale vodu a elektřinu ano.

Kocáb kvůli hledání bytů pro squattery rozjíždí malou realitní akci. Už se prý ptal jiných ministrů, zda o nějakém vhodném objektu nevědí, a dopis se stejnou otázkou chce poslat také starostům pražských městských částí. Dodal, že pokud budou mít squatteři o nabídku zájem, situace by se mohla vyřešit během jednoho až dvou dnů.

Squatteři chystají trestní oznámení

Zástupci demonstrantů také vyjednávali s ředitelkou ÚIV Pavlou Zieleniecovou. Chtěli po ní vysvětlení některých okolností úterního zásahu. Podle squatterů byl protiprávní a agresivní a údajně při něm bylo spácháno několik trestných činů. Na ničem konkrétním se ale obě strany nedohodly.

Akce na podporu Milady budou podle squatterů pokračovat. Jeden z bývalých obyvatel Milady podle ČTK řekl, že podají trestní oznámení na bezpečnostní agenturu nebo ÚIV, pomáhají jim v tom prý spříznění právníci. Dodal, že při vyklízení přišel o všechny osobní věci, údajně včetně počítače, mobilu a peněz.

Pracovníci bezpečnostní agentury Prague security group s r.o., která vilu vyklízela, to odmítají. Při zásahu prý žádné osobní věci squatterů zničeny nebyly.

Důvodem úterního vystěhování squatu Milada byly údajně stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek. Vyklízení provázaly potyčky příznivců squatu s policií, zraněni při nich byli tři policisté a údajně i tři squatteři. Policie zadržela pět lidí.

Při zásahu se osm squatterů zabarikádovalo na střeše domu, odkud slezli po několika hodinách až poté, co jim Kocáb přislíbil pro squatting jiný objekt. Vyklizenou vilu stále hlídá policie a bezpečnostní agentura.