Poslední squat v Praze, vila Milada, která leží na rozhraní Troje a Holešovic, má namále. Budovu totiž v úterý začala vyklízet najatá bezpečnostní agentura. Důvodem jsou údajně časté stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek.

Ve vile a jejím okolí jsou desítky policistů, pracovníků agentury a hasiči s vysouvací plošinou. Na místě jsou rovněž desítky příznivců squatterů. Okolí vily je ale obehnáno policejní páskou, policie nevpouští do areálu žádné další lidi.

K vile se přijel podívat i ředitel pražských policistů Martin Červíček.

Při potyčkách tři zranění

Vyklízení provázejí potyčky squatterů a jejich příznivců s policií. Tři policisté byli údajně zraněni a tři squatteři zadrženi.

Potyčky nastaly především v okolí vily. Podle zpravodaje ČTK, který je na místě, házely příznivci squatterů po policii lahve a kameny, policie poté jednoho mladíka zadržela. Už před tím vyhazovali pracovníci agentury z oken vily vybavení domu, jako například křesla, knihy i květináče s rostlinami.

Squatteři se zabarikádovali a vylezli na střechu vily. Prostřednictvím internetu svolávají na pomoc své příznivce. "Kdo můžete, přijeďte podpořit!!! Právě probíhá další útok na squat Milada," uvedli na svých webových stránkách www.milada.org.

Na squattery si stěžovali studenti 

"Squatteři pořádají až do ranních hodin hlasité koncerty, na něž se sjíždějí stovky lidí. Obyvatelé a studenti nemají klid ani na spánek, ani na práci a studium. V okolí squatu panují neúnosné hygienické podmínky, okolí obou vil je zamořeno lidskými i zvířecími exkrementy," zdůvodnila vyklízení Bohumila Beranová, mluvčí Ústavu pro informace ve vzdělávání, který je správcem objektu.

Squatteři se údajně pokoušeli s místními obyvateli dohodnout a problémy omezit. Začali například pracovat na odhlučnění koncertní místnosti, rozloučili se také s lidmi, kteří vlastnili psi, kteří byli odpovědni za několikeré napadení zvířat v nedaleké zoologické zahradě.

Na případné vyklízení se squatteři dlouhodobě připravovali. V domě připravili řadu opatření, které mají postup policie či bezpečnostní agentury zbrzdit. Každé patro například oddělili mřížemi či padacími dveřmi. Součástí "obranného plánu" je únikový východ na střechu, kde chce alespoň část obyvatel vydržet co nejdéle a mezitím zaktivovat své příznivce.

Prvorepubliková vila je umístěna v těsném sousedství vysokoškolských kolejí Univerzity Karlovy v Pelc Tyrolce. Milada byla opuštěna v roce 1988. Squateři ji podle Beranové obývají od roku 1997.