Asi 150 příznivců squatterského hnutí v neděli demonstrovalo na pražském Palackého náměstí proti pátečnímu policejnímu zákroku ve squatu Cibulka v Praze-Košířích.

Na Palackého náměstí je od roku 2004 tak zvaný pražský Hyde Park, kde se mohou přes den konat shromáždění bez ohlášení magistrátu. Na pořádek během asi hodinové akce dohlížela desítka policistů, demonstrace proběhla v klidné atmosféře a bez problémů.

"Policie se chovala značně nestandardně a brutálně. Chceme zjistit, kdo je odpovědný za tento zásah," uvedl jeden z řečníků při odsouzení pátečního zásahu. Účastníci demonstrace řečníky podpořili několika transparenty s hesly například "Stop policejní zlovůli".

Oficiálně podle svých slov protestovali proti "zvyšující se represi proti squatterskému hnutí", především proti pátečnímu policejní zákrok ve squatu Cibulka.

Podle policejní mluvčí Evy Miklíkové zde policisté pátrali po údajném pachateli loupežného přepadení. Tři squatteři před policejní hlídkou utekli na střechu statku, odkud měli po policistech házet cihly a tašky, čímž dva policisty zranili. Slezli až po varovném výstřelu.

Přečtěte si původní reportáž o incidentu - ZDE

Při odjezdu na stanici se situace dále vyostřila, zadržené se snažili bránit další obyvatelé usedlosti. Zraněn byl další policista. K další potyčce došlo i před policejní stanici, kam přišlo squattery podpořit několik desítek lidí, policie proto přivolala další hlídky a speciální zásahovou jednotku.

Příznivci squatterů ale tvrdí, že na policisty neútočili. Naopak si stěžují, že je policie napadla a zbila. Domnívají se také, že ve skutečnosti se policie snažila squat vyklidit.

Obyvatelé Cibulky přesvědčení o tom, že se je policie chystá násilně vystěhovat, rozeslali svým přátelům poplašné sms zprávy a informace se rychle rozšířila.

Jako jedni z první byli na místě lidé z jiného pražského squatu, Milady. "Přijeli jsme dvěma taxíky, jinak by to trvalo hrozně dlouho," vysvětlil jeden z nich. Další skupinka příznivců Cibulky dorazila tramvají a zablokovala policejní auta, která se chystala odvézt na služebnu zadržené.