V Praze se v neděli odpoledne začala stavět protipovodňové hrazení. Rozhodla o tom na svém zasedání povodňová komise hlavního města Prahy kvůli stoupajícímu průtoku vody ve Vltavě. Mobilní protipovodňové hrazení se staví v Divadelní ulici v Praze 1.

Už v pátek byl v Praze vyhlášen první povodňový stupeň, v sobotu se sešel krizový štáb. Hladina Vltavy v Praze stoupla kvůli upouštění vody ze systému vltavské kaskády, kterou zaplňují vydatné deště v jižních Čechách. V neděli v 15:00 byla výška hladiny Vltavy na Františku 337 centimetrů, průtok činil 568 metrů krychlových, v Malé Chuchli byl průtok 580,80 metru krychlových.

Uzavřená Čertovka 

Kvůli zvyšující se hladině Vltavy již v pátek ráno pracovníci Povodí Vltavy uzavřeli ocelovými vraty Čertovku. Magistrát také nechal vyklidit náplavky podél Vltavy v Praze 1, 2 a 5. Dopoledne se zastavila lodní doprava před a za Prahou, v poledne přestaly plout pražské přívozy P1 a P2 na severu Prahy i přívoz P4 v centru, kterému nástupní místa zaplavila voda. Zbylé dva přívozy přepravují cestující v místech, kde je mírnější režim plavby, proto je provozovatel zatím uzavřít nemusel.

Metropoli chrání soustava mobilních i pevných hrází. Navržena je tak, aby ochránila město před povodní takového rozsahu, jako byla v roce 2002. I při obdobné povodni by přitom měla zbýt ještě bezpečnostní rezerva 30 centimetrů.

Součástí opatření jsou i uzavírky kanalizací a přečerpávací stanice, které odčerpají vodu a odpady z chráněného území.