Přívalový déšť v noci na neděli vyplavil obce na jihu Čech. Bouře se prohnala přes Prachaticko a Strakonicko a část Českokrumlovska a Českobudějovicka. Hasiči museli evakuovat stovky lidí, řekl agentuře ČTK operační důstojník jihočeských hasičů Michal Halada.

"Nyní evidujeme 379 evakuovaných, ale může jich být víc. Zachraňovali jsme například dva lidi z utopeného auta, 80 lidí ve Volyni, 40 v Horním Poříčí a 140 z letního tábora ve Střelských Hošticích," upřesnil Halada. Vysvětlil, že hasiči neprve vyjeli na čerpání vody, během chvíle ale dostala přednost záchrana lidských životů.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola už vyhlásil kvůli záplavám stav nebezpečí. Platit má do příští neděle a týká se zejména obcí s rozšířenou působností Prachatice, Strakonice, Písek a Vodňany.  

Policisté také nalezli v noci v Bergově, části obce Vlčice na Jesenicku, tělo sedmačtyřicetiletého muže. Jedná se již o třináctou oběť červnových záplav na Moravě. Na Jesenicku zemřel při povodni druhý člověk. V sobotu v jiné části Vlčic, ve Vojtovicích, utonul velitel místních dobrovolných hasičů.  

Armáda v pohotovosti 

Armáda ČR je připravena pomoci postiženým oblastem. Podle ministra rezortu nepotřebují nyní dané lokality finanční, nýbrž "fyzickou" pomoc na odstraňování následků povodní.

"Jihočeský kraj zatím o pomoc armádu nepožádal, bude-li požádána, určitě bude schopna se do těchto míst do několika hodin dopravit," ujistil ministr obrany Martin Barták.

Ten v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce také prohlásil, že armáda je připravena na záchranné a odklízecí práce vyčlenit až 10 tisíc vojáků. 

Vláda teď nechce spekulovat o ekonomických důsledcích povodní. V době ekonomické krize by se totiž další výlohy mohly podepsat na výši deficitu státního rozpočtu. 

Hejtman zatím nejpostiženějšího - moravskoslezského kraje zatím odhadl škody na stovky milionů korun.  

Stovky domácností bez proudu 

Několik silnic na jihu Čech je neprůjezdných. Některé zavalilo bahno či kamení, jiné zaplavila voda z rozvodněných řek. Další cesty jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Policisté řidičům doporučují do zasažených oblastí raději nevyjíždět, informovala ČTK mluvčí jihočeské policie Jana Kameníková.

"Uzavřena byla silnice I/4 v úseku Strakonice - Prachatice a silnice II/142 mezi obcemi Bavorov a Netolice. Uzavřena je i železniční trať mezi stanicemi Volyně - Lčovice a železniční trať z Prachatic do Vodňan," uvedla Kameníková. Na Prachaticku je se zvýšenou opatrností sjízdná silnice u obce Žárovná, vozovka mezi obcemi Záblatí - Kratušín, a silnice v úseku Vimperk - Lipka. Tam je na silnici naplavená ornice. U Zbrdského mlýna pokračují práce na odstraňování kamení z vozovky.

V Prachaticích je zcela neprůjezdná ulici Krumlovská u viaduktu. "V uvedeném místě je na vozovce asi jeden metr vody," přiblížila mluvčí. Na Strakonicku řeka Volyňka zaplavila místní komunikaci v úseku Strakonice - Radošovice. Ve Vodňanech voda zatopila některé místní ulice.

Energetici také před zatopením vypnuly trafostanice ve Čkyni a Strunkovicích nad Blanicí na Prachaticku, kvůli čemu jsou bez proudu stovky domácností. Informoval o tom mluvčí energetické společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Česko sčítá škody: Miliarda na silnicích, téměř 400 milionů na drahách - čtěte ZDE

Muž chtěl jen přejít přes potok. A pak ho voda unesla do tmy - čtěte ZDE 

"Pokud se bude hladina řeky zvedat dál, vypneme také trafostanice v Netolicích a Vodňanech. Pak už by se to dotklo tisíců domácností," uvedl Vácha. Vysvětlil, že preventivní vypnutí stanic před zaplavením urychlí poté jejich zprovoznění.

Mezi evakuovanými také dětský tábor 

Hasiči také evakuovali obyvatele ve Strunkovicích nad Blanicí, Husinci, České Lhotě u Dívčic, Jaronicích u Dubného, Těšovicích, Čkyni, Bavorově. Ve Vitějovicích byl také evakuován dětský tábor, kde bylo 40 až 50 osob. Nařízena také byla evakuace kempů podél řeky Otavy.

Lokální srážky také znovu rozvodnily jihočeské toky na třetí povodňové stupně. Ohrožení platí na Malši v Roudném, na Zlatém potoce v Hracholuskách, na Volyňce v Neměticích a na Blanici nad i pod Husineckou přehradou. V noci přetékalo horem 134 metrů krychlových za sekundu. "Normální je odtok kolem 20 a v roce 2002 teklo vrchem 220 m3 za sekundu," přiblížil Halada.

Prognózy nejsou příznivé 

Kvůli noční bouři v 06:00 zasedla krajská protipovodňová komise. "Podle informací složek integrovaného záchranného systému je zatím nejhorší situace na rozhraní Strakonicka a Prachaticka. Největší starosti dělá Husinecká přehrada, ze které aktuálně odtéká 120 m3 vody," uvedla mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.

Doplnila, že meteorologové jsou v optimistických předpovědích opatrní a podle nich se situace může opakovat. I dnes odpoledne a večer se mohou tvořit bouřky, při kterých může v nejhorším případě opět spadnout 20 až 40 milimetrů srážek.

Podle aktuální předpovědi hrozí v následujících hodinách bouřky v severních a východních oblastech České republiky. Z toho důvodu již byla prodloužena výstraha povodňového nebezpečí do středeční noci pro tři kraje - Jihočeský, olomoucký a Plzeňský.  

Související