Apokalyptické záplavy, které se tento týden přehnaly Novojičínskem, dramaticky zasáhly i do politického života Životic u Nového Jičína na Novojičínsku. Rozbouřená voda totiž připravila o život jednoho z devíti obecných zastupitelů. Zesnulého politika oplakává celá vesnice s 570 obyvateli. Při povodních na Moravě zatím zemřelo 12 lidí.

"Jednalo se o 46letého zastupitele a vedoucího odboru výstavby Pavla Šugara, který pracoval na koncepci rozvoje obce. Díky jeho zásluze se hodně investovalo," řekl k jediné oběti záplav v obci starosta Pavel Hasalík. Se Šugarem měl na starosti monitorování povodní. Zatímco starosta sledoval horní část obce, zesnulý zastupitel hlídal tu dolní. "Fungovalo to tak už od povodní v roce 1997, kdy se naší obcí také přehnala velká voda," vysvětlil. Jeho kolega přišel o život, když se vracel z práce a chtěl přeparkovat automobil. Jeho vůz ale zřejmě strhla voda do říčky Jičínky a tělo zastupitele se našlo až druhý den. "Bude to velká ztráta pro obec, odstraňování následků by celé koordinoval on," dodal Hasalík, který přišel nejen o kolegu ze zastupitelstva, ale také o dobrého kamaráda. Pohřeb se uskuteční ve středu.

Podle Hasalíka srážky zvedly ve středu hladinu Jičínky o 4,5 metru. "Voda zatopila asi polovinu nemovitostí. Dosahovala až do výšky dvou metrů. Já sám jsem měl 1,5 metru v obýváku," uvedl starosta. Živel s sebou bral osmimetrové klády i auta, která zůstala zaklíněna. "Byla to apokalypsa. Třetí den u nás nikdo nespí," popsal těžkou situaci místních lidí.

Teď už voda opadla, ale stačila zatopit polovinu ze 180 domů v obci, které jsou převážně rozesety kolem řeky Jičínky a ve 3,5 km úseku totálně zničila i pět mostů. Ve vesnici pomáhá likvidovat následky záplav 65 vojáků. Další pomoc armády podle starosty zatím není potřebná.

"Momentálně nepotřebujeme nic, ale chtěl bych si postesknout, že první část vojáků nebyla vybavena ani základní technikou. Každá ruka byla dobrá, ale předpokládal jsem, že budou mít alespoň řetězové pily, sekyry a další prostředky. Mohli jsme je využít daleko efektivněji, než jen na nakládání a na úklidové práce," dodal. Druhá četa přijela během dneška a už prý byla vybavena lépe. Obrovskou pomocí pro obec byli záchranáři z Hlučína, kteří si přivezli potřebnou těžkou techniku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist