Policisté a záchranáři nevylučují, že počet obětí záplav na Novojičínsku se bude ještě zvyšovat. Spolu s hasiči prohledávají obce zasažené velkou vodou. Území propátrává i vrtulník. "V korytech řek jsou auta, která smetla povodňová vlna. Nevíme, zda v jejich troskách někdo nezůstal," řekla novojičínská policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková.

Celkem si velká voda zatím vyžádala devět obětí. Pět lidí se utopilo na Novojičínsku a Hranicku, další čtyři se nedočkali lékařské péče. Lékaři v novojičínské nemocnici ošetřili i hospitalizovali několik zraněných obyvatel zaplavených obcí.

Například v Bludovicících podle Michálkové Šálkové voda strhla autobus, naštěstí se později ukázalo, že byl jen zaparkovaný a prázdný. V Životicích policisté zjišťovali, komu patří havarované auto ležící na střeše.

Nejhorší situace: Jeseník nad Odrou

Nejvážnější situace je v Jeseníku nad Odrou. Voda strhla několik domů a desítky dalších poškodila. Hasiči s policisty na člunech propátrávají zatopenou obec a prověřují místa, kde by ještě mohli najít těla. Mohli by tam také být obyvatelé, které voda odřízla od světa. Policistům se postupně hlásí místní, kteří původně evakuaci odmítli s tím, že si chtějí pohlídat majetek.

Statisícovou škodu způsobila voda třeba v místní prodejně potravin. "Všechno je zničené - mrazáky, lednice, obklady, potraviny. Voda strhla i přístřešek se skladem, " řekla ČTK majitelka Marie Paličková.

Zkázu svého pět let starého obchodu přímo neviděla, protože večer strávila u dcery v Novém Jičíně. "Když jsme se vraceli domů, už byla obec pod vodou a policisté nás do ní vůbec nepustili. Přespat jsme museli na kopci u známých," dodala.

Někteří lidé byli svědky utrpení sousedů, ale nemohli jim pomoci, protože byli odříznuti vodou, řekl ČTK mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Zmínil příběh ženy, která zachránila topícího se manžela. Při tom musela vykopnout skleněné dveře a sama se zranila.

Dodal, že psychologická pomoc pro místní bude složitá v tom, že postiženi nebyli jednotlivci, ale celá obec. "Přišli o blízké. Někteří z nich nemají případnou ztrátu potvrzenou, protože ještě neproběhla identifikace těl," uvedl Humpl.

Během noci policisté pátrali v Jeseníku také po dvou holčičkách ve věku pěti let. Dvojčata pohřešovala jejich matka, která v té době byla na školení. Děti zůstaly doma s otcem a babičkou. "Ráno se nám podařilo zjistit, že děti i s dospělými jsou v bezpečí, že se je podařilo zachránit. Jen babička byla podchlazená a je v péči lékařů," řekla Šálková.

Dvě krizová centra na Novojičínsku

Nový Jičín zřídil pro obyvatele postižené záplavami dvě krizová centra. Lidé na těchto místech dostanou balenou vodu, pracovníci jim podají informace, jak postupovat při likvidaci škod, a získají v nich i nejnutnější obnos pro nákup základních potravin, řekl mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl.

První krizové centrum je v objektu Mateřské školy v Beskydské ulici v městské části Žilina, druhé pak v budově Fojtství v městské části Bludovice. S žádostmi o pomoc se lidé mohou obracet i na odbor sociálních věcí v budově Městského úřadu v Divadelní ulici. "Další pracovníci městského úřadu rozvážejí pitnou vodu přímo v terénu," uvedl Gabzdyl.

Pokud by lidé potřebovali další informace k hygienické situaci, tedy například i k zásobování pitnou vodou, mohou se rovněž obracet na Krajskou hygienickou stanici na telefonní číslo 556 770 383.

Moravskoslezští hasiči zřídili také krizovou linku s číslem 950 730 730, kde se mohou příbuzní obyvatel vodou zasažených oblastí Novojičínska dozvědět informace o svých příbuzných. "Hasiči mimo jiné vypracovali seznamy osob, které evakuovali z obcí na Novojičínsku, a z nemocnic postupně získávají seznamy ošetřovaných lidí," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Horší než v roce 1997

Podle Gabzdyla Nový Jičín postihla větší živelná katastrofa než při povodních v roce 1997. Voda způsobila mnohamilionové škody. Pobořeny byly desítky domů. "Minulé povodně nám daly zkušenosti a myslím si, že tak krizovou situaci, kdy během několika minut byly zatopeny velké části města, se podařilo v rámci možností zvládnout. Jinak by obětí a škod bylo ještě více," řekl novojičínský starosta Ivan Týle.

Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas v České televizi řekl, že požádá vládu o vyslání 500 vojáků. Mimořádně se sešla bezpečnostní rada státu, o výsledcích jednání bude informovat před polednem.

Nový Jičín žádá obyvatele zaplavených domů, aby stavební suť a další odpad vyváželi nejlépe na jednu hromadu na přístupné místo, kam se poté dostane těžká technika s kontejnerem. Technické služby budou postupně nahromaděný odpad likvidovat.

Město nyní sčítá škody, už teď však jisté, že půjdou do desítek, ale spíše do stovek milionů korun.

Dráhy uzavírají tratě

České dráhy kvůli záplavám v oblasti střední Moravy uzavřely čtyři tratě. Na trati Hranice na Moravě - Střelná, která byla rovněž uzavřena, se železničářům již podařilo před 08:00 zprovoznit obě koleje. Kvůli povodním dráhy zrušily i několik spojů Pendolina a několik dalších v úseku Hranice na Moravě - Polom nahradily autobusy.

Trať Česká Třebová - Přerov Bohumín je kvůli povodním zavřená v úseku Hranice na Moravě - Polom. Omezení se týká i úseku Rožnov pod Radhoštěm - Valašské Meziříčí na trati Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm. Vlaky nejezdí v úseku Valašské Meziříčí - Frenštát pod Radhoštěm na trati Ostrava - Valašské Meziříčí. Uzavřena je stále trať Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město.

 "Pokud cestující musí vyjet, doporučujeme před cestou obrátit se na telefonní linku 840 112 113 a zjistit aktuální stav," uvedla regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Informace o omezeních jízdy vlaků cestující naleznou také na adrese www.cd.cz/omezeniprovozu.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally bude trať Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěn zřejmě zprovozněna až 1. až 2. července.

Trať Suchdol nad Odrou - Hranice na Moravě je podemletá na několika místech a zaměstnanci správy nyní zjišťují rozsah škod a poškozená místa zasypávají štěrkem. "Vzhledem k množství poškozených míst není jisté, zda množství štěrku bude dnes dostačující. Dle informace odtékající voda ještě podemílá trať," sdělil Halla s tím, že se pokusí alespoň jednu kolej zprovoznit do večerních hodin.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist