Záplavy na severu Moravy si podle oficiálních informací policie vyžádaly již deset obětí. K devíti lidem na Novojičínsku přibyl dnes dopoledne od středečního večera pohřešovaný muž, jehož tělo bylo nalezeno v obci Černotín na Hranicku. ČTK to řekla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Situace se tak už podobá tragickým rokům 2006, kdy zemřelo v povodních deset lidí, 2002, kdy zahynuly dvě desítky lidí. Nejhorší záplavy Česko prožilo v roce 1997, kdy mrtvých bylo téměř padesát.

Pro šest krajů platí i nadále varování hydrometeorologů: bude silně pršet, hladiny půjdou nahoru. Týká se jižních Čech, Vysočiny, Pardubicka, ale hlavně Zlínského, Severomoravského a Olomouckého kraje.

Povodňová vlna míří na Ostravu

Voda z rozvodněných řek na Novojičínsku míří do Odry. Její hladina může výrazně stoupnout. Hasiči proto začali v ostravské lokalitě Žabník v Ostravě-Koblově, kde hrozí vylití řeky a zaplavení domů, budovat protipovodňové hráze.

Evakuovány musely být desítky lidí všetně obyvatelů domova důchodců v ulici Nad Jičínkou v Novém Jičíně. "Prasklo velkokapacitní plynové potrubí a hrozí výbuch," řekla mluvčí novojičínské policie. Dodala, že potrubí vedoucí nad řekou poškodila voda v korytu řeky Jičínky.

Výrazný vzestup řek na Novojičínsku zavinily intenzivní deště. V okolí Hodslavic spadlo ve středu během dvou hodin až 80 milimetrů srážek a hladina tamní řeky Jičínky stoupla o více než 5,5 metru. Voda ohrožuje i obyvatele obcí Mořkov a Životice.

Vážná situace je i na Vsetínsku a Olomoucku

Záplavy sužují i jih Čech a střední Moravu. Na Vsetínsku se ve středu večer vylilo několik toků, které zaplavily až stovky domů. Úseky silnic mezi Vsetínem, Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm jsou pod vodou, v Zubří je několik utopených vozidel. Řada lidí zůstala uvězněna v zatopených domech, někteří řidiči uvízli s auty na komunikacích.

Hasiči v Olomouckém kraji přijali od středečního večera téměř stovku žádostí o pomoc od lidí, postižených přívalovými dešti a následnými lokálními záplavami. Nejhorší situace byla na Hranicku, kde i v současné době stoupá spodní voda a zaplavuje garáže a sklepy.

"Jednalo se především o čerpání vody ze sklepů, garáží a zatopených pozemků. Tomuto se budeme věnovat dopoledne, hlídky budou zjišťovat, kde lidé potřebují pomoc," poznamenala Hacsiková.

Podle ní hasiči během zásahů například pomocí člunů zachránili 60 dospělých osob, deset dětí a také zvířata. Čísla jsou zatím pouze orientační.

Rozlitá voda uzavřela na několika místech regionu také některé vlakové tratě. Podle regionální mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové nejezdí vlaky v úsecích Hranice na Moravě - Hustopeče nad Bečvou a Hranice na Moravě - Polom.

Některé z tratí na střední Moravě uzavřeny

České dráhy kvůli záplavám v oblasti střední Moravy uzavřely čtyři tratě. Na trati Hranice na Moravě - Střelná, která byla rovněž uzavřena, se železničářům od 06:50 podařilo zprovoznit jednu kolej. Kvůli povodním dráhy zrušily první Pendolino z Bohumína do Prahy.

 Uzavřené jsou následující úseky tratí:

Trať Česká Třebová - Přerov - Bohumín je uzavřená v úseku Hranice na Moravě - Polom

Trať Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm je uzavřena v úseku Rožnov pod Radhoštěm - Valašské Meziříčí

Trať Ostrava - Valašské Meziříčí je uzavřená  v úseku Valašské Meziříčí - Frenštát pod Radhoštěm

Trať Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město je uzavřená

Na trati Hranice na Moravě - Střelná je zprovozněna jedna kolej 

 

"Pokud cestující musí vyjet, doporučujeme před cestou obrátit se na telefonní linku 840 112 113 a zjistit aktuální stav," uvedla regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Informace o omezeních jízdy vlaků cestující naleznou také na adrese www.cd.cz/omezeniprovozu.

Hladiny ještě porostou

Podle Českého hydrometeorologického ústavu stoupla za večer hladina Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí o víc než 150 centimetrů a byla těsně před vyhlášením třetího stupně povodňové aktivity. Podle předpovědi by měla dále stoupat, podobně jako v Rožnově pod Radhoštěm.

Největší srážky očekávají meteorologové v oblasti Novohradských hor, Šumavy a Jeseníků, kde by mělo ještě spadnout 20 až 50 litrů vody na metr čtvrteční. Na jihu Čech by měly hladiny řek i přes očekávané deště pozvolna klesat. Lidé tam začali sčítat škody, které jim prudký déšť a voda způsobily. Zatím nahlásili desítky škod za několik milionů korun.