Záplavy na severu Moravy si podle oficiálních informací policie vyžádaly již deset obětí. K devíti lidem na Novojičínsku přibyl dnes dopoledne od středečního večera pohřešovaný muž, jehož tělo bylo nalezeno v obci Černotín na Hranicku. ČTK to řekla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Situace se tak už podobá tragickým rokům 2006, kdy zemřelo v povodních deset lidí, 2002, kdy zahynuly dvě desítky lidí. Nejhorší záplavy Česko prožilo v roce 1997, kdy mrtvých bylo téměř padesát.

Pro šest krajů platí i nadále varování hydrometeorologů: bude silně pršet, hladiny půjdou nahoru. Týká se jižních Čech, Vysočiny, Pardubicka, ale hlavně Zlínského, Severomoravského a Olomouckého kraje.

Povodňová vlna míří na Ostravu

Voda z rozvodněných řek na Novojičínsku míří do Odry. Její hladina může výrazně stoupnout. Hasiči proto začali v ostravské lokalitě Žabník v Ostravě-Koblově, kde hrozí vylití řeky a zaplavení domů, budovat protipovodňové hráze.

Evakuovány musely být desítky lidí všetně obyvatelů domova důchodců v ulici Nad Jičínkou v Novém Jičíně. "Prasklo velkokapacitní plynové potrubí a hrozí výbuch," řekla mluvčí novojičínské policie. Dodala, že potrubí vedoucí nad řekou poškodila voda v korytu řeky Jičínky.

Výrazný vzestup řek na Novojičínsku zavinily intenzivní deště. V okolí Hodslavic spadlo ve středu během dvou hodin až 80 milimetrů srážek a hladina tamní řeky Jičínky stoupla o více než 5,5 metru. Voda ohrožuje i obyvatele obcí Mořkov a Životice.

Vážná situace je i na Vsetínsku a Olomoucku

Záplavy sužují i jih Čech a střední Moravu. Na Vsetínsku se ve středu večer vylilo několik toků, které zaplavily až stovky domů. Úseky silnic mezi Vsetínem, Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm jsou pod vodou, v Zubří je několik utopených vozidel. Řada lidí zůstala uvězněna v zatopených domech, někteří řidiči uvízli s auty na komunikacích.

Hasiči v Olomouckém kraji přijali od středečního večera téměř stovku žádostí o pomoc od lidí, postižených přívalovými dešti a následnými lokálními záplavami. Nejhorší situace byla na Hranicku, kde i v současné době stoupá spodní voda a zaplavuje garáže a sklepy.

"Jednalo se především o čerpání vody ze sklepů, garáží a zatopených pozemků. Tomuto se budeme věnovat dopoledne, hlídky budou zjišťovat, kde lidé potřebují pomoc," poznamenala Hacsiková.

Podle ní hasiči během zásahů například pomocí člunů zachránili 60 dospělých osob, deset dětí a také zvířata. Čísla jsou zatím pouze orientační.

Rozlitá voda uzavřela na několika místech regionu také některé vlakové tratě. Podle regionální mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové nejezdí vlaky v úsecích Hranice na Moravě - Hustopeče nad Bečvou a Hranice na Moravě - Polom.

Některé z tratí na střední Moravě uzavřeny

České dráhy kvůli záplavám v oblasti střední Moravy uzavřely čtyři tratě. Na trati Hranice na Moravě - Střelná, která byla rovněž uzavřena, se železničářům od 06:50 podařilo zprovoznit jednu kolej. Kvůli povodním dráhy zrušily první Pendolino z Bohumína do Prahy.

 Uzavřené jsou následující úseky tratí:

Trať Česká Třebová - Přerov - Bohumín je uzavřená v úseku Hranice na Moravě - Polom

Trať Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm je uzavřena v úseku Rožnov pod Radhoštěm - Valašské Meziříčí

Trať Ostrava - Valašské Meziříčí je uzavřená  v úseku Valašské Meziříčí - Frenštát pod Radhoštěm

Trať Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město je uzavřená

Na trati Hranice na Moravě - Střelná je zprovozněna jedna kolej 

 

"Pokud cestující musí vyjet, doporučujeme před cestou obrátit se na telefonní linku 840 112 113 a zjistit aktuální stav," uvedla regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Informace o omezeních jízdy vlaků cestující naleznou také na adrese www.cd.cz/omezeniprovozu.

Hladiny ještě porostou

Podle Českého hydrometeorologického ústavu stoupla za večer hladina Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí o víc než 150 centimetrů a byla těsně před vyhlášením třetího stupně povodňové aktivity. Podle předpovědi by měla dále stoupat, podobně jako v Rožnově pod Radhoštěm.

Největší srážky očekávají meteorologové v oblasti Novohradských hor, Šumavy a Jeseníků, kde by mělo ještě spadnout 20 až 50 litrů vody na metr čtvrteční. Na jihu Čech by měly hladiny řek i přes očekávané deště pozvolna klesat. Lidé tam začali sčítat škody, které jim prudký déšť a voda způsobily. Zatím nahlásili desítky škod za několik milionů korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist