Majetková přiznání poslanců a senátorů za loňský rok odkrývají často překvapivé informace. Například, kdo si nejvíce polepšil? Není to žádný z šéfů velkých politických stran, ale bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček.

Loni prodal akcie a za to inkasoval 217,5 milionu korun. O jaké akcie se jednalo, Řebíček v přiznání neuvádí. Podle deníku Právo mohlo jít o akcie jeho někdejší firmy Viamont.

Z tohoto výdělku pak Řebíček zakoupil italskou nemovitost za více než 126 milionů korun a dům v Dubaji za osm milionů korun.

Nejbohatší senátor: Schwarzenberg

Mezi senátory v objemu vedlejších příjmů za loňský rok vévodí díky rodinnému jmění již tradičně bývalý ministr zahraničí a lídr nové strany TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Na pronájmech nemovitostí v Česku, Německu a Rakousku dostal loni Schwarzenberg přes osm milionů korun, přes 140.000 korun měl z německého důchodu a úroků. Za 1,1 milionu korun koupil dům a pozemky v Čimelicích, čtyři desítky větších či menších pozemků získal jako náhradu.

Byl společníkem ve firmě Orlík nad Vltavou, vlastnil necelou třetinu akcií vydavatelství Respekt, vedl dozorčí radu společnosti Respekt institut a byl členem správní rady Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Paroubek stihl za rok splatit 3,1 milionu

Dva z nejznámějších hráčů české politické scény, Jiří Paroubek a Mirek Topolánek, na tom zdaleka tak dobře jako Řebíček či Schwarzenberg nejsou.

Paroubek se však ukázal být jako spolehlivý věřitel: V loňském roce totiž snížil své předchozí závazky přibližně o 3,1 milionu korun a ke konci roku mu tak zbývalo doplatit úvěr ve výši 620.048 korun. Za každý měsíc tak Paroubek stihl v průměru splatit téměř 260 tisíc korun, což je podstatně více, než na kolik si přijde ze svého poslaneckého platu. Paroubek přitom tvrdí, že za svou další funkci, předsednický post v ČSSD, nedostává nic.

To předseda ODS a bývalý premiér Mirek Topolánek splácel podstatně pomaleji. Za rok uhradil 300 tisíc korun z více než čtyřmilionové hypotéky. Průměrně tak za měsíc bance uhradil 25 tisíc korun.

Langer dluží miliony

V kolonce "nesplacené finanční závazky" již několik let zůstává také dluh bývalého ministra vnitra Ivana Langra (ODS) olomouckému podnikateli Ivanu Kyselému. V roce 2000 Langrovi půjčil dva miliony korun. Langer mu loni dlužil ještě 1,1 milionu korun. Zároveň měl nesplacenou hypotéku ve výši 4,66 milionu korun.

Hypotéku ve výši zhruba 1,48 milionu korun splácel loni také předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka. Dále mu zbývalo doplatit přes 400 tisíc korun za úvěr u Poštovní spořitelny a leasing 45 tisíc korun. Společně s manželkou loni zakoupil byt v hodnotě sedm milionů korun.

Bohatec si koupil dubovou podlahu, Pospíšil dostal zvon

Někteří poslanci jsou ještě sdílnější. Například Pavel Bohatec (ODS) přiznal, že si pořídil dubovou podlahu za přibližně 240 tisíc korun, kuchyňskou linku za 100 tisíc korun a televizor za 30 tisíc korun. Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) zase napsal, že dostal darem historický zvon v hodnotě 30 tisíc korun.

Ze senátorů - exministrů hypotéky splácejí z ODS Daniela Filipiová (1,8 a půl milionu korun), z KDU-ČSL Václav Jehlička a Jiří Čunek (oba 1,2 milionu korun). Vedlejší příjmy (zhruba 214 tisíc korun z podnikání) vykázala z této trojice pouze Filipiová. Tomáš Julínek a Alexandr Vondra (oba ODS) vedlejší činnost, příjmy, dluhy nebo zisk majetku, jejichž zveřejnění by podléhalo zákonu, neuvedli.

Z dalších senátorů svá oznámení už předložili například šéf ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS) a předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Kubera jako teplický primátor loni dostal odměnu téměř 801 tisíc korun a zhruba 142 tisíc korun za členství v dozorčí radě Severočeské vodárenské společnosti (SVS), Vícha jako bohumínský starosta odměnu 481.000 korun.

Bývalý poslanec ČSSD Petr Wolf si přivydělal vyučováním na Slezské univerzitě 303 tisíc korun. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik dlužil na hypotéce 200.000 Komerční bance a na půjčce 100 tisíc České spořitelně.

Týden do odevzdání

Politikům a státním úředníkům zbývá již jen týden do posledního červnového dne, do kdy musejí podat majetková oznámení za loňský rok. K dnešnímu dni tak zatím neučinil například poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

Topolánek i ministři jeho vlády podali oznámení hned dvakrát. Ti, na které se to vztahuje, ho podali jak za loňský rok, tak za období od 1. ledna do 8. května letošního roku, kdy jeho skončila.

Veřejní činitelé mají v majetkových oznámeních uvádět například, zda podnikají, vedlejší příjmy nad 100 tisíc korun, akcie a podíly v obchodních společnostech nad 50 tisíc korun.