Ministerstvo vnitra zaregistrovalo novou Českou pirátskou stranu (ČPS). ČTK o tom v pondělí informoval mluvčí přípravného výboru strany Ondřej Profant. ČPS chce změnit autorská práva a více liberalizovat pohyb na internetu. Strana se chce na podzim zúčastnit předčasných parlamentních voleb. Ustavující fórum ČPS se uskuteční tento víkend.
 
Založení strany bylo podle přípravného výboru reakcí na dubnový rozsudek švédského soudu v kauze vyhledávacího portálu Pirate Bay, který odsoudil jeho majitele na rok do vězení. Iniciátoři věří, že strana bude mít úspěch jako švédští piráti při volbách do Evropského parlamentu. Jejich strana získala sedm procent hlasů a jeden poslanecký mandát.

Ve volbách se zástupci strany podle Profanta zaměří především na problematiku autorských práv. "Nechceme žádná politická křesla. Pokud bychom program prosadili čistě myšlenkově, že by ho velké strany vzaly za svůj, budeme spokojeni," řekl ČTK Profant. Podle něj se již strana pokusila jednat s většími politickými stranami, detaily ale zatím Profant nechtěl prozradit. 

Už tisíce podpisů

Pokud by ČPS u větších stran neuspěla, snažila by se podle Profanta prosadit do parlamentu a politickou cestou se o změny zasadit. Jak dodal, před volbami plánují pořádat mítinky, happeningy a další akce. Detailní informace o straně se nacházejí na webu www.ceskapiratskastrana.cz.

V elektronické petici již podle Profanta nasbírala ČPS za pět dnů 2,5 tisíce podpisů. Mluvčí však nepředpokládá, že by se všichni příznivci stali členy. Odhaduje, že se ke straně přihlásí nejméně tisícovka lidí. "Nyní nás čeká nábor prvních členů, ustavující fórum a vznik stranických struktur. Vzápětí začínáme pracovat na přípravě kandidátek," uvádí v tiskovém prohlášení člen přípravného výboru a kandidát na předsedu nové strany Kamil Horký.