Vedení sociálních demokratů a lidovců se shodla, že budou do voleb spolupracovat v oblasti zdravotnických poplatků, slučování zdravotních pojišťoven či úpravy hazardních her. Po jednání předsedů a prvních místopředsedů obou stran to uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Sociální demokraté a lidovci byli ve společné vládě v letech 2002 až 2006. Postupně však jejich vztah uvadal a po volbách v roce 2006 bylo zřejmé, že KDU-ČSL bude mít blíže k ODS. Spolu také obě tyto strany zasedly v druhém kabinetu Mirka Topolánka. A mezi ČSSD a KDU-ČSL to často vřelo, sociální demokraté několikrát ostře kritizovali například tehdejšího předsedu lidovců Jiřího Čunka.

Po proklamovaném odchodu konzervativního křídla strany kolem Miroslava Kalouska a květnovém sjezdu KDU-ČSL, na němž byl se do čela lidovců dostal Cyril Svoboda se ale situace začala měnit.

Paroubek lidovce za změnu vedení bezprostředně po sjezdu pochválil. A teď byl ještě vstřícnější.

"Uvažujeme o tom, kdo by mohl být strategickým partnerem sociální demokracie po volbách," řekl v úterý. "Z tohoto hlediska nás jak personální, tak programový vývoj lidové strany potěšil, to neskrývám," dodal.

Kompromisy: Poplatky, hazard i zavedení eura

Podle Paroubka chtějí obě strany společně hledat přijatelný kompromis pro sněmovnu a pro Senát v otázce regulačních poplatků ve zdravotnictví. Předseda lidovců Cyril Svoboda v této záležitosti zdůraznil, že KDU-ČSL nechce zcela zrušit poplatky, ale ani ponechat současnou úpravu.

Pokud Senát odmítne návrhy na zrušení a výrazné omezení poplatků, které ve sněmovně protlačili poslanci ČSSD a KSČM, zachovají se poslanci KDU-ČSL podle Svobody stejně jako při prvním hlasování. Tehdy lidovci hlasovali proti.

Teď však lidovci nabídli Paroubkovi pomocnou ruku. "Bude-li návrh kompromisní a přijatelný, jsme připraveni o něm hlasovat," zdůraznil Svoboda.

Šéf lidovců dále uvedl, že vidí možnosti spolupráce s ČSSD při stanovení mantinelů pro fúze zdravotnických pojišťoven. "My neříkáme kategorické ne slučování pojišťoven," vysvětlil postoj lidovců.

Svoboda s Paroubkem se shodli také na tom, že se budou společně snažit omezit hazardní hry a reklamu na ně. Podle šéfa lidovců je třeba, aby povolování hracích automatů bylo v kompetenci obcí, nikoli ministerstva financí.

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že sociální demokraté a lidovci jsou zajedno i v tom, že je třeba zavést v Česku co nejrychleji euro. "Shodli jsme se také na tom, že je důležité v rámci Evropské unie zahájit debatu o možné změně kritérií pro přijetí společné evropské měny," doplnil s tím, že nová pravidla by měla být mírnější pro státy, které neplní původní kritéria kvůli hospodářské krizi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist