Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda začal intenzivně hájit stranické barvy proti spekulacím o rozpadu strany. Ty se strhly poté, co někteří vlivní politici oznámili konec svého působení ve straně pod Svobodovým vedením. "Konflikt není vážný, že by ohrozil naši stranu. Volby do Evropského parlamentu ukázaly, že jsme stabilní," uklidňoval v úterý před televizními kamerami Svoboda, který převzal i šéfování poslaneckého klubu KDU-ČSL poté, co stranu opustil Pavel Severa.

Před novináře ho "vyhnala" skutečnost, že v týž den dopoledne odevzdaly své stranické legitimace také bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a  oficiálně i expředseda lidovců a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek.

"Ti kdo nyní odešli, se k tomu rozhodli už dávno... Já žádám, aby odešli v klidu a nevymezovali se proti naší straně a jejím členům. Kdo chce odejít, ať odejde. My ale nikoho nevyháníme," řekl Svoboda a dodal, že i bez stranické příslušnosti zůstavají odstoupivší poslanci členy poslaneckého klubu KDU-ČSL.

On-line rozhovor s politologem Lebedou o volbách - ptejte se ZDE 

Kalousek spustil malou lavinu. KDU-ČSL opouštějí desítky lidí - čtěte ZDE

Kalousek táhne

Parkanová i Severa oznámili, že přestupují do nové  politické strany TOP09, kterou připravuje Kalousek. "Strana se na svém sjezdu rozhodla k výraznému posunu vlevo, přičemž reprezentanti ostatních názorových proudů jsou vyloučeni z jakéhokoliv podílu na vedení strany," vysvětlila své rozhodnutí Parkanová. V podstatě stejnými slovy odůvodnil svůj krok i Severa.

Své další lidovecké angažmá zvažují i někteří senátoři, mezi nimiž je i bývalý předseda senátorského klubu KDU-ČSL Adolf Jílek.

Senátorka Müllerová čekala na Schwarzenberga. A odešla

Jedno senátorské místo už je ale jisté: V úterý odpoledne oznámila odchod z KDU-ČSL senátorka Ludmila Müllerová. Členství ve straně chce ukončit ve středu. Müllerová se podle informací HN rozhodovala podle toho, zda do TOP 09 vstoupí i Karel Schwarzenberg. Její krok by tedy nasvědčoval tomu, že TOP09 posílí i on. Tuto informaci se ale redakci HN zatím nepodařilo ověřit.

Müllerová je tak sedmou tváří mezi lidoveckými zákonodárci, kteří ohlásili odchod. 

Navíc ČTK hovoří o tom, že  k exhodu  se chystají mnozí členové z jižní Moravy. Že by ale lidovci přišli o podstatnou část své jihomoravské 40 tisícové základny Svoboda na tiskové konferenci popřel. 

Odchod z KDU-ČSL oznámili už v neděli před hlasováním o důvěře vládě Jana Fischera poslanci Šustr a Husák. Kalousek tak svým odchodem spustil malou lavinu odchodů. Nic na tom nezměnil ani fakt, že lidovci se ve víkendových volbách dostali - narozdíl od zelených či dalších menších stran - do europarlamentu.

Co je TOP09


- Vznik nové strany chystají lidé kolem bývalého ministra financí a někdejšího předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Ten již dříve oznámil, že se v rámci KDU-ČSL už nehodlá nijak angažovat a zvažuje založení nové středopravé konzervativní strany.

- Ze zákonodárců KDU-ČSL se ke Kalouskovi již přidali bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, předseda poslanců Pavel Severa, poslanci Jan Husák a Ladislav Šustr a senátorka Ludmila Müllerová. Svůj odchod z lidové strany údajně zvažuje i senátor Adolf Jílek.

- V květnu Kalousek v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl, že si neklade ambici být lídrem nové strany - v přípravném týmu vidí dva až tři vhodnější kandidáty na předsedu.

- Nový subjekt bude údajně spolupracovat s hnutím Starostové a nezávislí.

- Spekuluje se i o možné předvolební spolupráci TOP 09 s ODS. TOP 09 by údajně měla oslovit pravicové voliče, kteří nechtějí volit ODS.

- Média v souvislosti s novou stranou spekulovala o podpoře exministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který jí měl "propůjčit kredit a tvář". Podle dnešního Práva však novou stranu podporovat nebude. "O žádné pomoci Kalouskovi nevím," řekl Schwarzenberg Právu.

- Mezi podpisy pro registraci strany TOP 09 je například i jméno senátora ODS Jiřího Oberfalzera, který vznik strany podporuje, avšak z ODS odcházet nehodlá. Podobně prý podpořili TOP 09 i další lidé z ODS.

- Podle serveru Aktuálně.cz Kalousek již koncem dubna zaregistroval logo strany TOP 09. Logo tvoří modrožlutý nápis TOP 09, nad ním jsou dvě stříšky či dva vrcholky.

- Pod zkratkou se podle Rádia Česko údajně skrývá název Tradice Odpovědnost Prosperita 09.

- Pro registraci nové stranu je třeba tisíc podpisů, v květnu uvedlo Rádio Česko, že jich už je trojnásobek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist