Celkem 45 nemovitostí v cenách od 20.000 korun do 158 milionů korun od úterka prodává ministerstvo obrany. V pestré nabídce objektů, které už vojáci nepotřebují, tak figurují tankodrom, barokní objekt pevnostního typu, muniční sklady, různé chaty, pozemky, ale i třípokojový byt v Brně.

"Byly vyřazeny z užívání českou armádou a pro resort obrany jsou dále nepotřebné," vysvětlil důvod prodeje Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva. Všechny nemovitosti jsou uvedeny v inzerátu, který ministerský odbor pro nakládání s nepotřebným majetkem v úterý zveřejnil na své internetové stránce. Pejšek doplnil, že nemovitosti budou prodány tomu, kdo za ně nabídne nejvyšší částku.
 
Chrast u Chrudimi -- muniční skladNejdražším objektem, nabízeným za více než 158 milionů korun, jsou velké sklady v Chrasti u Chrudimi, postavené v letech 1915 až 1990. Nejlevnější je za 20.000 nabízený ženijní úkryt v obci Svatý Jiří na Pardubicku.

Zajímavou nabídkou je i "Pevnost IV." v Bystrovanech u Olomouce za 30 milionů. Olomouc -- Bystrovany - Pevnost IVTento objekt je zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek. Oplocený areál okolo bývalé barokní pevnosti pak obsahuje sklady, garáže, strážnice a další podobné stavby. O pevnost měla zájem obec, která ale neměla peníze a neúspěšně ministerstvo žádala o bezúplatný převod. Fort chtěla využít jako turistickou bránu do mikroregionu.

Autodrom v Ostrově nad Ohří chtějí vojáci prodat minimálně za 650.000 korun a tankodrom u Kroměříže na Zlínsku stojí necelé tři miliony. Mezi nabízenými nemovitostmi je několik chat, pozemků, ale i byt 3+1 v panelovém domě v Brně i s nájemníkem za více než tři miliony korun.

Bezúplatné převody jiným složkám státu

Ministerstvo obrany svůj nepotřebný majetek prodává už několik let. Mezi roky 2001 a 2008 bylo podle resortu uzavřeno 958 kupních smluv za celkem přibližně 2,2 miliardy korun.

Kromě prodejů byl ve stejné době bezúplatně převeden jiným složkám státu, například policii, hasičům či soudům, nemovitý majetek v evidenční hodnotě sedmi miliard korun a krajům, městům a obcím majetek za přibližně 23 miliard.