Španělské vojenské letectvo bude ke svému výcviku využívat letadla L-159. České cvičné a lehké bitevní stroje se tak poprvé podařilo úspěšně nabídnout jiné zemi. Dosud na nich létali jen čeští vojenští piloti.

Do Španělska poputuje celkem pět bitevníků L-159. Jde o součást barterového obchodu, který v pondělí schválila odstupující vláda Mirka Topolánka.

Česká armáda návdavkem získá čtyři transportní letadla Casa C-295M vyráběná konsorciem EADS.

Předání bitevníků L-159 do ciziny v rámci barterového obchodu s EADS znamená průlom v dosud neúspěšné snaze o komerční úspěch letadla z Vodochod. EADS bude koncovým uživatelem letounů a využívat je bude k výcviku pilotů španělského vojenského letectva.

"V tomto smyslu bude mezi EADS a Španělským královstvím uzavřena příslušná smlouva," uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Využití českých strojů při výcviku španělského letectva bude podle něj "významným precedentem širokých možností využití systému letounu L-159 v mezinárodním měřítku".

K vývozu do jiné země je potřeba nejen souhlas české strany, ale kvůli podílu citlivých amerických součástek v letadle i USA. Česko se bitevníky snaží udat už několik let, neúspěšně například v Indii či v latinské Americe. Zájem v poslední době projevilo například Rakousko.

Česká armáda, která bitevníky L-159 zatím jako jediná využívá, si objednala přes 70 strojů, zdaleka je ale nepotřebuje všechny. EADS má podle dohody připravené ministerstvem obrany získat tři stroje v jednomístné verzi L-159A, nyní nepoužívané a konzervované. Armáda také předá dva ze čtyř svých dvoumístných L-159T. Za tyto stroje pak získá dva nové obdobné, jejichž výroba má stát asi 262 milionů korun.