Španělské vojenské letectvo bude ke svému výcviku využívat letadla L-159. České cvičné a lehké bitevní stroje se tak poprvé podařilo úspěšně nabídnout jiné zemi. Dosud na nich létali jen čeští vojenští piloti.

Do Španělska poputuje celkem pět bitevníků L-159. Jde o součást barterového obchodu, který v pondělí schválila odstupující vláda Mirka Topolánka.

Česká armáda návdavkem získá čtyři transportní letadla Casa C-295M vyráběná konsorciem EADS.

Předání bitevníků L-159 do ciziny v rámci barterového obchodu s EADS znamená průlom v dosud neúspěšné snaze o komerční úspěch letadla z Vodochod. EADS bude koncovým uživatelem letounů a využívat je bude k výcviku pilotů španělského vojenského letectva.

"V tomto smyslu bude mezi EADS a Španělským královstvím uzavřena příslušná smlouva," uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Využití českých strojů při výcviku španělského letectva bude podle něj "významným precedentem širokých možností využití systému letounu L-159 v mezinárodním měřítku".

K vývozu do jiné země je potřeba nejen souhlas české strany, ale kvůli podílu citlivých amerických součástek v letadle i USA. Česko se bitevníky snaží udat už několik let, neúspěšně například v Indii či v latinské Americe. Zájem v poslední době projevilo například Rakousko.

Česká armáda, která bitevníky L-159 zatím jako jediná využívá, si objednala přes 70 strojů, zdaleka je ale nepotřebuje všechny. EADS má podle dohody připravené ministerstvem obrany získat tři stroje v jednomístné verzi L-159A, nyní nepoužívané a konzervované. Armáda také předá dva ze čtyř svých dvoumístných L-159T. Za tyto stroje pak získá dva nové obdobné, jejichž výroba má stát asi 262 milionů korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist