Ministr bez portfeje Michael Kocáb upozornil na informace, podle kterých jedinci z ministerstev obrany a vnitra spolupracují s extremisty, dodávají jim informace a tím jim pomáhají k profesionalizaci. Česká armáda podle ministra zaměstnává až 90 sympatizantů neonacismu. Fanoušci extremistů jsou i v řadách policie. Ministerstva by proto podle něj měla tyto záležitosti podrobněji sledovat. Kocáb by také chtěl, aby politické strany nepoužívaly extremismus jako téma předvolební kampani.

Podle Kocába se zatím politici proti rostoucímu extremismu nevyjádřili dost jasně. Podobný názor zastávají také romští aktivisté. Některým zástupcům Romů se Kocábova idea líbí, považují ji však jen za jednu z možných cest k řešení situace.

Pravicový extremismus se podle policie profesionalizuje. Letos už policie zaznamenala 30 případů rasisticky motivovaných trestných případů, objasněnost dosahuje 60 procent.

Ministr pro lidská práva a menšiny v demisi chce do plánované stálé konference odborníků, kteří by hledali vhodná řešení konfliktů, pozvat i exprezidenta Václava Havla. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že orgán založí jako komisi podléhající ministrovi, bude na jeho nástupci, zda ve vládě prosadí, aby konference spadala přímo pod kabinet.

 

 


V týmu, který má být obdobou Národní ekonomické rady vlády (NERV), by podle Kocába měly zasednout "nevětší mozky" z oborů sociologie, teologie, práva či politologie. Jmenoval také například rabína Karola Sidona.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist