Vláda schválila drastické snížení dotace Akademii věd v příštím roce o zhruba miliardu korun. Financování této nejvýznamnější vědecké instituce v zemi by mělo klesat i v následujících letech, a to z letošních 5,88 miliardy korun až na 3,03 miliardy v roce 2012.

Čísla vycházejí z nového návrhu výdajů státního rozpočtu na léta 2010 až 2012, který kabinet schválil na minulé schůzi. Akademici alarmují a požádali o svolání mimořádného zasedání Akademického sněmu.

Sněm se sejde 30. června a jeho členové by měli projednávat financování výzkumu a vývoje ze státního rozpočtu. Rozpočet státní dotace na vědu navrhuje vládě Rada pro výzkum a vývoj. A právě její práce se nezamlouvá předsedovi akademie Jiřímu Drahošovi.

"My tvrdíme, že tak, jak ho sestavila, významně poškozuje Akademii věd," říká Drahoš.

Od pěti ke třem

Jak se má přesně financování podle vládního návrhu vyvíjet? Dotace Akademii věd by měla v příštím roce klesnout z letošních 5,88 miliardy na 4,92 miliardy. V roce 2011 by měla činit necelých pět miliard a v roce 2012 už jen 3,03 miliardy.

Zatímco bude akademie krácena, Grantová agentura ČR dostane naopak více. Do roku 2012 z letošních zhruba 1,8 miliardy jí dotace stoupne na více než 2,8 miliardy korun. Kromě toho by měla v roce 2012 rozdělovat 1,65 miliardy korun rodící se Technologická agentura ČR.

Spojené státy na vědu naopak přidávají

Drahoš prý už o financování výzkumu a vývoje jednal s premiérem Janem Fischerem. Ten ho ujistil, že klesat nebude, ale bude zmraženo na úrovni letošního roku. Vzhledem k tomu, že je ale nutné spolufinancovat evropské vědecké programy, k rozdělení institucím zůstane peněz méně než letos.

Rozpočet pro Akademii je podle Drahoše ještě věcí jednání, rozhodně prý ale bude o 700 milionů nižší. "Musíme to nějak ustát, a co bude v následujících dvou letech, je ve hvězdách," uvedl Drahoš.

Vláda by si podle Drahoše měla vzít za vzor zahraničí. Například Spojené státy i v krizi naopak rozpočet na výzkum a vývoj posilují. "My musíme být rádi, že se nekrátí," dodal prezident Akademie věd.