delnicka_strana__192x128_.jpgVláda požádá Nejvyšší správní soud o rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany. Vyhověla tak žádosti ministra vnitra Ivana Langera, který stranu označil za extremistickou.

Dělnická strana je spojována s dalšími ultrapravicovými uskupeními. Jejích akcí se účastní například i příznivci neonacistického Národního odporu či Autonomních nacionalistů.

Topolánek: Je to nutné

Podle Langera není možné, aby se pod roušku svobodné soutěže politických stran a hnutí skrývala činnost, která jeneslučitelná s fungováním demokratického právního státu.

Ministr odkázal třeba na prohlášení strany ze 17. října, ve kterém DS "vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému, po jehož odstranění již delší dobu volá".

"Jsem přesvědčen, že tento návrh u soudu uspěje," věří ministr. A premiér mu přizvukuje. "Myslím si, že v této chvíli je to nutný krok," říká k tématu rozpuštění Dělnické strany premiér Mirek Topolánek.

Ivan Langer vs. Dělnická strana - čtěte více:

Ministr Langer připouští, že pokud soud Dělnickou stranu zruší, mohou se její členové přesunout jinam. "Ano, hrozí riziko, že se ti lidé přelijí, že si dají jiné barvy, jiné znaky, jiné fasády. Ale boj s extremismem je naší prioritou," dodává Langer.

blog.ihned.cz

Předseda DS Tomáš Vandas už dříve podle ČTK řekl, že jde o "absolutně nesmyslné rozhodnutí", které nemá žádné právní opodstatnění. Tvrdí, že jeho strana nikdy neporušila žádným způsobem zákony a že jde o snahu zastrašit opozici. V nedávných krajských volbách stranu podle něho volilo téměř 29.000 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist