neonacists_192x128.jpgSpolečně s neonacistickým hnutím Národní odpor pořádá prvomájovou demonstraci na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad.

Dělnická strana, která před dvěma lety v komunálních volbách získala tři zastupitele, přitom vystupuje jako "seriózní" strana. Název sice odpovídá levicovému zaměření, názory a program jsou však velmi extrémní. Představitelé mají často rasistické a xenofobní názory, které také nahlas říkají.

Národní odpor sice není formálním pořadatelem akce, ale na svých webových stránkách zveřejnil pozvánku na demonstraci a také "mobilizační video" které k účasti vyzývá.

"Rozhodli jsme se, že namísto toho, abychom pořádali shromáždění vlastní, které by bylo vystaveno politickému tlaku, raději hromadně svou účastí podpoříme prvomájové shromáždění Dělnické strany," uvádí se na stránkách Národního odporu.

Dělnická strana se přitom od Národního odporu nedistancuje. Naopak, její šéf Tomáš Vandas často hovoří na demonstracích, které pořádají lidé s neonacistickou scénou přinejmenším spjatí, naposled v březnu v Plzni. Ani tentokrát na podporu demonstrace Národním odporem a její faktické spolupořádání s tímto neonacistickým hnutím Dělnická strana nereagovala.

   

Čtěte více

    

    

MAPA: Praha se ve čtvrtek změní na město demonstrací

"Řekl bych, že si tím snaží zajistit podporu před krajskými volbami. Je možné, že se přímo někdo z hnutí Národní odpor objeví na jejich kandidátce. Pokud by se jim podařilo podporu těchto struktur získat, zajistí si několik tisíc hlasů," říká politolog a odborník na extremismus z Masarykovy univerzity Miroslav Mareš.

Představitelé Dělnické strany tvrdí, že jejich úzká spolupráce s Národním odporem je náhodná. "Nemohu nikomu zakázat, aby přišel na naše demonstrace," hájil se před časem Vandas.

demonstrace-mapa-praha-550.gif

Související