ivan_langer__192x128_.jpgŠéf Dělnické strany Tomáš Vandas v úterý podal trestní oznámení na ministra vnitra Ivana Langera. Podle Vandase se Langer choval protizákonně, když podal návrh na rozpuštění strany.

"Ač lze dle platné právní úpravy v odůvodněných případech takový návrh vládě podat, je v tomto případě zřejmé, že se jedná o návrh, který není opřen o pravdivé a prokázané důvody, ale jedná se pouze o politickou snahu dosáhnout rozpuštění Dělnické strany vzhledem k rychlému nárůstu jejích členů a dosaženému úspěchu ve volbách do krajských zastupitelstev v roce 2008," soudí Vandas podle návrhu trestního oznámení, které má redakce iHNed.cz k dispozici.

Ministerstvo vnitra podalo návrh 5. listopadu. Poté, co se k jeho návrhu vyjádří jednotlivé resorty, má o něm do dvou týdnů rozhodnout vláda. Kabinet pak může dát podnět Nejvyššímu správnímu soudu, aby stranu rozpustil.

Čtěte více

Langer stranu označil za extremistickou. "Pohár trpělivosti s činností Dělnické strany přetekl," řekl již dříve ministr.

Dělnická strana je spojována s dalšími ultrapravicovými uskupeními. Jejích akcí se účastní například i příznivci neonacistického Národního odporu či Autonomních nacionalistů.

Související