Miloš Zeman fotoPředseda sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval někdejšího lídra strany Miloše Zemana na povolebním jednání předsednictva strany v Lidovém domě.

Paroubek věří, že s pomocí Zemana by se mu mohlo podařit zasadit ODS další úder po porážce ve krajských volbách. Expředseda strany by totiž mohl přesvědčit "přeběhlé" poslance Miloše Melčáka a Michala Pohanku k tomu, aby pomohli vyjádřit nedůvěru vládě Mirka Topolánka (ODS). Melčák s Pohankou vystoupili ze sněmovní frakce ČSSD v roce 2006, v hlasování o důvěře i v dalších klíčových hlasováních poté podpořili Topolánkovu vládu.

Čtěte více o hlasování o nedůvěře

Paroubek po jednání v Lidovém domě řekl, že svou výzvu Zemanovi myslí vážně, a to v souvislosti s "drtivým vítězstvím ČSSD ve volbách". Později v televizním pořadu Otázky Václava Moravce Paroubek potvrdil, že Zemana k návratu vyzval. Nicméně na otázku, zda tento návrat by mohl vyvrcholit případnou prezidentskou kandidaturou v roce 2013, odmítl se slovy, že jde o záležitost daleké budoucnosti. Dodal, že Zemanovi zřejmě zavolá, ale že osobní setkání neplánuje.

Zeman: Nevidím důvod reagovat

Podle pozdější zprávy ČT Zeman Paroubkovu výzvu odmítl s tím, že s ním nikdo osobně nejednal. "Já jsem žádnou takovou výzvu nedostal. Je pravda, že jsem si ji přečetl na teletextu, ale myslím si, že výzvy nemají být adresovány do éteru ale tomu, jemuž jsou určeny. Protože jsem výzvu tohoto typu nedostal, nevidím důvod, proč na ni reagovat," řekl Zeman.

Serveru Novinky.cz expředseda ČSSD řekl, že o návratu nemá důvod uvažovat. Uvedl, že stranu opustil, protože se stranické vedení po volbách v roce 2006 pokoušelo uzavřít velkou koalici a také kvůli kampani vůči němu v kauze Altner.

"Vzhledem k tomu, že tyto dva důvody nepominuly, tak nevidím důvod uvažovat o návratu do ČSSD," dodal. Počká si prý, jak se bude vyvíjet jednání o krajských koalicích, protože i tam hrozí uzavírání velkých koalic.

Vedení sociální demokracie je podle něho přesvědčeno, že za postojem "přeběhlíků" Melčáka a Pohanky stojí právě Zeman.

Melčák s Pohankou, kteří jsou v současné době nezařazenými poslanci, tvrdili, že je vedení ČSSD v minulosti zastrašovalo a vyvíjelo na ně nátlak.

O nedůvěře Topolánkově vládě bude sněmovna hlasovat ve středu. S návrhem na vyslovení nedůvěry kabinetu přišli právě sociální demokraté. Vláda Mirka Topolánka bude čelit pokusu o sesazení již počtvrté.