paroubek-volby__192x128_.jpgPolitičtí analytici odhadují, že ODS půjde do druhého kola senátních voleb s negativní kampaní. Zatímco se stranické špičky ve večer své zdrcující porážky zabývaly tím, kde se stala chyba, šéf sociálních demokratů je přeběhl.

Jenom politicky naprosto stupidní člověk by volil proti ČSSD," oznámil Jiří Paroubek novinářům v sobotu večer v Lidovém domě.

Předseda nejsilnější opoziční strany tak „varoval“ voliče před tím, že by po letošních senátních volbách mohla mít ODS v horní komoře parlamentu ústavní většinu. Paroubek spočítal, že i případný úspěch všech pětadvaceti jmen na kandidátkách ČSSD, jenž postoupila do druhého kola voleb, by poměr sil v Senátu nenarušil.

Podle šéfa Lidového domu totiž ODS stačí vyhrát v šestnácti obvodech, aby měla v Senátu zaručenou většinu hlasů."A to by lidé určitě nechtěli," dodal v nedělním vysílání Českého rozhlasu.

Po sobotním triumfu, kdy ČSSD „vymazala modrou barvu“ z mapy krajských zastupitelstev, tak chce Paroubek svrhnout občanské demokraty ze sedla i v Senátu.

Více o volbách

První analýza: Proč se v Česku zrodila oranžová revoluce

Krajské volby on-line: ČSSD začne sestavovat krajské vlády. Všude

Volby do Senátu jsme sledovali on-line: I tady vítězí oranžová


Souboj je po prvním kole vyrovnaný. Ve většině obvodů spolu příští týden budou soupeřit kandidáti dvou nejsilnějších politických stran v zemi.

Bém: Poprava pravice, za kterou kraje nemohou

Pražský primátor a druhý muž ODS Pavel Bém v neděli v ČRo hovořil o „popravě pravice“ a vyjádřil svou víru v to, že voliči nedopustí, aby se dostala i na půdu Senátu. „Jsme přesvědčeni, že kandidáti ODS (senátních voleb) jsou skvělí a že si pravice nezaslouží aby byla takto popravena.“

Bém také uvedl, že z neúspěchu v krajských volbách nelze vinit krajské politiky. „Odvedli kvalitní a úspěšnou práci ve svých regionech. Nejsou to ti, kteří nesou zodpovědnost, ti kteří způsobili tu fatální prohru občanských demokratů,“ hodnotil Bém.

Podle něho se kraje svezly na vlně úspěšné protivládní rétoriky opozice, která tak nakonec zmobilizovala své voliče.