Všeobecná zdravotní pojišťovna by měla dostat do listopadu od vlády půjčku 1,5 miliardy korun. Na tuto částku už má ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát příslib od ministerstva financí.

"My už jsme se dohodli zatím na miliardě a půl a budeme hledat ještě miliardu, protože to by bylo potřeba," řekl Holcát. Ohledně druhé částky pro VZP řekl, že existuje víc možností. Jednou z nich je, že by peníze na šest měsíců poskytlo ministerstvo zdravotnictví, ale podle něj je otázkou, zda by to bylo legální.

Vláda podle něj připraví i plán odkupu pohledávek za zdravotními pojišťovnami, ale připraví ho tak, aby ho dostala až nová Poslanecká sněmovna. Volby se uskuteční v pátek a sobotu, sněmovna by se mohla sejít poprvé ke konci listopadu.

"Buďto to dáme ještě my, nebo to bude dávat až nová vláda," dodal. Odkup pohledávek podle něj musí schvalovat sněmovna a nemůže to udělat pouze vláda.

VZP podle dřívějších informací potřebuje první půjčku do 25. listopadu, aby uhradila první splátku tzv. předsunuté platby, zbytek v prosinci na druhou splátku. Z půjčky chce VZP dát půl miliardy na platby nemocnicím.

Senát už také schválil jako jedno z řešení situace ve zdravotnictví vládní zákonné opatření, kterým se od ledna zvýší platby za pojištěnce státu o celkem 4,7 miliardy korun. Ve zdravotním pojištění se očekává na konci roku schodek osm až deset miliard, celkem resort spotřebuje 290 miliard.

Holcát v nedělním televizním pořadu Otázky Václava Moravce také řekl, že zrušení poplatků, které ve volební kampani prosazují některé strany, by znamenalo pro zdravotnictví výpadek 5,5 miliardy korun.

"Tak se musí říct, jak se tam dostanou ty peníze," podotkl.

Související