Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes oznámil chystané fúze nemocnic a ústavů, které zřizuje ministerstvo zdravotnictví. Od roku 2014 se má mimo jiné stát Revmatologický ústav součástí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a Endokrinologický ústav součástí Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Revmatologové tvrdí, že sloučení bude mít negativní důsledky, endokrinologové se sloučením prý souhlasí.

"Chystané sloučení bylo projednáno s vedením obou ústavů a vedení je projednala se zaměstnanci," řekl ministr. Zdůraznil, že ministerstvo nevolí kroky "ke znásilnění", ale snaží se přesvědčit pracovníky o výhodách.

Co se bude slučovat?

 

1. Revmatologický ústav + Všeobecná fakultní nemocnice

2. Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně + Fakultní nemocnicí Brno

3. Endokrinologický ústav + Institut klinické a experimentální medicíny

4. Koordinační středisko transplantací + Státní ústav pro kontrolu léčiv

5. Koordinační středisko pro resortní zdravotnické informační systémy + Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky

 

Slučování vychází podle Hegera z toho, že ministerstvo je povinno dbát na efektivitu zdravotnictví.

Pracovníci Revmatologického ústavu přišli na dnešní tiskovou konferenci, aby vyslechli záměry ministerstva. Netajili se tím, že jsou připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost.

"Jsme si vědomi toho, že Revmatologický ústav je mimořádné pracoviště, proto budeme postupovat při začlenění velmi citlivě," potvrdila ředitelka VFN Dana Jurásková. Řekla, že neplánuje žádné "fyzické" stěhování ústavu do areálu nemocnice.

Odborné týmy ústavu chce ředitelka doplnit o zaměstnance nemocnice. Očekává od spolupráce ekonomické úspory například z toho, že budou společné nákupy léků či energií.

Podle návrhu tzv. slučovacího zákona se má sloučit také brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie a Fakultní nemocnice u sv. Anny s tamní fakultní nemocnicí. V Brně tak zůstane jedna fakultní nemocnice, která se po přijetí zákona o univerzitních nemocnicích změní na univerzitní.

Ministerstvo navrhuje také sloučit Koordinační středisko pro resortní zdravotnické informační systémy s Ústavem zdravotnických informací a statistiky a Koordinační středisko transplantací se Státním ústavem pro kontrolu léčiv.