Ministr zdravotnictví Leoš Heger připustil, že jeho návrh na úplný zákaz kouření v českých restauracích nemusí být vládou a parlamentem schválen.

"Když ten zákon neprojde, tak prostě neprojde. Když projdou jen jeho tři čtvrtiny, i tak to bude pokrok," uvedl Heger v Otázkách Václava Moravce.

Podle ministra by měl od roku 2014 platit úplný zákaz kouření v restauracích, kouřit by se mohlo jen v předzahrádkách. Zakázán by měl být také prodej tabáku i alkoholu v automatech a pojízdných prodejnách.

Návrh zákona by měl také zakázat výrobcům, aby do cigaret přidávali vitamíny, "které by je učinily takzvaně zdravější".

Nový zákon by rovněž zavedl pokutu až jeden milion korun za prodej alkoholu či cigaret lidem mladším 18 let, za prodej dětem do 15 let pak dva miliony korun.

Vláda má o ministrově návrhu jednat v dubnu, a pokud se s ním ztotožní, konečné slovo by měla sněmovna.

Ani Evropská komise nemá jisté, že prosadí v navrhované podobě směrnici, podle níž by měly být v EU zakázány cigarety s příchutěmi a zvětšeno varování na krabičkách před důsledky kouření. Uvedla to europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová.

Proti směrnici se ve shodě s vládou a poslanci postavil v pátek také český Senát. Odmítavý postoj už dříve sdělili například polští poslanci nebo německá vláda. O směrnici bude rozhodovat také Evropský parlament. Jeho členka Roithová naznačila, že podoba směrnice není definitivní.

Evropský návrh ještě dozná změn

"Budu hlasovat pro (její) vyvážené znění, které ještě není na stole," uvedla europoslankyně, lékařka a bývalá ministryně zdravotnictví. Podpořila by ale zákaz cigaret s příchutěmi, které podle ní svádějí ke kouření mládež.

Roithová také poznamenala, že prakticky všechny vlády mají dlouhodobě ve svém programu boj proti kuřáctví, ale nejsou důsledné, "když dojde na lámání chleba". Důvodem jsou miliardové příjmy z prodeje cigaret.