Sněmovna v pátek schválila používání marihuany ke zmírnění příznaků některých chorob. Konopí by si pacienti mohli podle schválené novely legálně koupit jen na elektronický lékařský předpis. Toto opatření má zabránit zneužívání látky. Normu musí ještě projednat Senát.

Novela má podle jejího spoluautora Pavla Béma (dříve ODS) "zpřístupnit léčebné konopí pro pacienty, kteří jej potřebují a kteří jej povětšinou už dnes stejně užívají, často bohužel v rozporu s českými zákony".

Marihuanu lze používat například při zmírnění příznaků rakoviny, roztroušené sklerózy nebo atopického ekzému. Bém zdůraznil, že novela nepředznamenává postupnou legalizaci "rekreačního využívání konopných produktů". Nepřináší ani legalizaci pěstování konopí pro léčebné účely doma, po čemž volali někteří zastánci užívání marihuany.

Droga k léčebným účelům by se měla nejprve dovážet. Až po roce by měli vstoupit na trh tuzemští pěstitelé, aby měl Státní úřad pro kontrolu léčiv čas na přípravu. Ústav má například vydávat licence pěstitelům a organizovat výběrové řízení na nákup marihuany a kontrolovat předepisování konopí.