Zatímco Rakousko po střeleckém útoku ve škole ve Štýrském Hradci zpřísňuje zbraňové zákony, v Česku nic takového neplatí, naopak tržnice v českém pohraničí jsou zbraňovým eldorádem. V reportáži to uvedla rakouská televize ServusTV, která natáčela ve dvou asijských tržnicích na česko-rakouském pomezí.
Nelegální zbraně označila stanice za velký problém, neboť podle statistik s nimi provedou zločinci dvě třetiny trestných činů. Stanice upřesnila, že v loňském roce policie zaznamenala 2600 násilných činů s bodnými zbraněmi, šest set se sečnými zbraněmi a 350 se střelnými zbraněmi.
V Rakousku je k letošnímu roku registrováno 1,5 milionu střelných zbraní, ještě v roce 2015 jich bylo 900 tisíc „Kolik je v oběhu nelegálních zbraní, nikdo přesně neví, experti přesto vycházejí z vysokých čísel,“ uvedla televize.
„Získat nelegální zbraně je snadnější, než by si člověk myslel. Nože, teleskopické obušky, střelné zbraně, to vše jen několik metrů od rakouských hranic na černém trhu v Česku,“ říká reportáž.
Využití skryté kamery
S pomocí skryté kamery štáb ServusTV natočil v jedné tržnici u Znojma nabídku vystřelovacích nožů, teleskopických obušků, baseballových pálek, vycházkových holí se skrytou čepelí, mačet, boxerů či taserů. „A to jen tak, vše je volně vystavené,“ uvádí reportáž. „U jiného stánku bereme do ruky vzduchovou pistoli, která vypadá jako opravdová a kterou je možné vystřelovat malé kovové kuličky. Můžeme si ji dokonce vyzkoušet,“ říká reportér.
Asijského obchodníka se reportér zeptal, zda by si mohl koupit opravdovou pistoli. „Pravou? Ne, žádnou nemám,“ zní odpověď. „Tady jsme neměli štěstí,“ poznamenal reportér s tím, že v jiné tržnici určitou nabídku dostal. „Pistole, tři projektily za 350 eur (8600 korun),“ řekl mu další asijský prodejce. Ten sice tvrdil, že žádnou opravdovou zbraň nemá, ale na reportérovu otázku připustil, že by se sehnat dala.
Německý novinář Lars Winkelsdorf, kterého ServusTV označila za vyhlášeného znalce černých trhů v Evropě a odborníka na zbraňovou problematiku, uvedl, že v sousedních zemích lze zbraně snadno nelegálně opatřit. „Je to jen otázka peněz,“ uvedl. Poznamenal, že je třeba také vědět, jak hovor správě vést. Uvedl, že zbraně lze objednat i přes internet z darknetu, skrytých částí internetu. Za novinku pak označil výrobu zbraní pomocí 3D tiskáren.
Televize se kvůli nelegálním zbraním obrátila také na rakouské ministerstvo vnitra, které v prohlášení sdělilo, že na hranicích policie pravidelně podniká cílené kontroly.
Rakousko zpřísňuje zákony
ServusTV uvedla, že Rakousko zákony o zbraních zpřísňuje i v souvislosti s červnovým útokem na gymnáziu ve Štýrském Hradci, kde útočník zastřelil deset lidí a poté zbraň obrátil proti sobě. Střelec, i když ho lékaři označili za psychicky labilního, si přitom zbraně obstaral legálně. Jeden z kroků, který se Rakousko nyní rozhodlo podniknout, je zvýšení věku zákazíka z 21 na 25 let při koupi zbraní, jako jsou pistole a revolvery.
Rakousko zpřísňuje zákony, ale v Česku to podle televize vůbec neplatí. ServusTV nicméně zároveň uvedla, že zpřísnění zákonů takřka vždy postihne ty nesprávné a že takové kroky vedou jen k rozkvětu černého trhu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist