Fakultní nemocnice Bulovka a Thomayerova v Praze ztratí od příštího roku z názvu slovo fakultní. Rozsah péče bude zachován.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tak rozhodl po poradě s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) v rámci restrukturalizace sítě akutních lůžek v hlavním městě. V pondělí to uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Nemocnice nechtěly rozhodnutí komentovat. Pouze uvedly, že nejprve musejí zjistit, co to pro ně bude znamenat.

"Ministerstvo rozhodlo k 1. lednu 2012 odejmout těmto dvěma nemocnicím přívlastek fakultní s tím, že zůstane zachována činnost v dosavadním rozsahu včetně klinik a odborných center," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Cílem tohoto kroku je podle mluvčího posílení role kmenových nemocnic, které jsou vázány na sídla lékařských fakult a které mají celkově nejvyšší výukový a výzkumný potenciál.

V hlavním městě jsou tři lékařské fakulty, ale pět fakultních nemocnic. Připravovaný zákon o univerzitních nemocnicích povoluje přídomek univerzitní jen těm nemocnicím, které jsou navázány na lékařskou fakultu.

Bulovka a Thomayerova nemocnice budou ve specializovaných oborech dál sloužit jako výuková pracoviště medikům, uvedlo ministerstvo.

 

"Dílčí aktivity z akademické oblasti zůstanou ve stávajícím areálu Bulovky a Thomayerovy nemocnice zachovány a v budoucnu se přizpůsobí potřebám lékařských fakult," potvrdil Heger.

Rozsah zdravotní péče bude podle něj vycházet jako dosud z potřeb pražského a v širším kontextu i středočeského regionu.

 

"V platnosti zůstanou smlouvy s pražskými lékařskými fakultami Univerzity Karlovy, statuty klinik a stávající vedení klinik," uvedl.

Samotnou změnu názvu provede ministerstvo zdravotnictví změnou zřizovací listiny nemocnic.