Karlovarský hejtman Josef Novotný z ČSSD porušil až do teď nezpochybnitelné stranické tabu: přesně před měsícem pronajal krajem vlastněnou nemocnici v Sokolově na 20 let soukromé firmě. Právě sociální demokraté přitom vyhráli v roce 2008 krajské volby mimo jiné díky slibu, že žádné nemocnice pronajímat ani prodávat nebudou.

Nikdo to nevytuneluje

ČSSD naopak své voliče ubezpečovala, že všechny krajské nemocnice zůstanou v případě jejího vítězství výhradně veřejné a neziskové. Pronájem nemocnice se proto vůbec nelíbí ani stínovému ministru zdravotnictví ČSSD Davidu Rathovi a s převodem nesouhlasí ani šéf strany Bohuslav Sobotka.

Novotný, který vládne v kraji s komunisty, ale pronájem hájí. "Kdybychom nemocnici v Sokolově nepronajali, tak by kvůli odchodům lékařů a sester pravděpodobně zanikla. Nový správce, firma Nemos, se zavázal, že zdravotníky udrží. Navíc už provozuje nemocnici v Ostrově nad Ohří, takže se nemůže jen tak sebrat, vytunelovat to a utéct," vysvětluje hejtman Novotný, jehož kraj dostane za dvacetiletý pronájem celkem 60 milionů.

Novotný zároveň argumentuje, že se firma Nemos zavázala do nemocnice během 20 let investovat dalších 30 milionů. Ale hlavně: za Nemosem stojí velmi bohatá těžařská firma Sokolovská uhelná, která by měla dát do sokolovské nemocnice další desítky milionů. "Když už tam bude chtít Sokolovská uhelná investovat, tak si bude hlídat, aby tam zůstala zachovaná zdravotní péče," dodává Novotný.

Rath se zlobí: pronájem je prý totéž co privatizace

Jenže tyhle argumenty vůbec nebere stínový ministr zdravotnictví David Rath. "Pronájem jakékoli nemocnice je ve skutečnosti prakticky to samé jako její privatizace. Pronájem sokolovské nemocnice je proto hrubé porušení programu ČSSD," zlobí se Rath.

Ten dokonce hodlá pronájem nemocnice v Sokolově tvrdě zkritizovat na březnovém sjezdu ČSSD. "Pokud by byla sokolovská nemocnice zbytečná, tak bych její pronájem ještě možná pochopil. Jenže tato nemocnice patří do základní sítě nemocnic. Pan Novotný byl kvůli této věci na předsednictvu strany a tam mu bylo jasně řečeno, že je to nepřijatelné," popisuje Rath tříbení programu ČSSD.

Novotného poznání, že soukromník může být lepším provozovatelem nemocnice než kraj, se moc nelíbí ani úřadujícímu šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi. "ČSSD by vždy měla hledat jiné možnosti než pronájem nebo privatizaci nemocnic. Pronájem nemocnice v Sokolově proto není ideální řešení. Na druhou stranu se snažím respektovat, že se na této věci dohodla většina krajské ČSSD," říká Sobotka.

Karlovarský hejtman Josef Novotný si ale z názorů spolustraníků nic nedělá. "Pan Rath to klidně může kritizovat, ale on mi v tom kraji nepomůže. Já jsem pragmatik. A pronájem nemocnice silnému investorovi je nejlepší pragmatické řešení," říká Novotný.

Navíc uvažuje o tom, že by mohl pronajmout i další dvě krajské nemocnice: v Chebu a Karlových Varech.

Sobotka: To bylo naposledy

Obě byly až do teď v krajském holdingu právě s nemocnicí v Sokolově. Jedním z důvodů, proč by Karlovarský kraj mohl pronajmout i další nemocnice, je jejich špatné hospodaření. Loni i předloni hospodařil holding se ztrátou více než 50 mil. Letos by sice měly být jeho výsledky lepší, ale i tak bude prakticky jistě v minusu.

"Pokud jde o pronájem zbývajících dvou nemocnic, karlovarské a chebské, tak to je zatím ve fázi jednání. Pokud by k tomu mělo dojít, tak ty nemocnice musí zůstat ve vlastnictví kraje a zachovat všechny obory, které v nich jsou," ujišťuje Novotný.

Další pronájem by mu ale v ČSSD prošel mnohem hůř. "S pronájmem dalších nemocnic v kraji vedení ČSSD zásadně nesouhlasí. Věřím, že se pan Novotný bude řídit naším programem," doufá Sobotka.