Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil stávkovou pohotovost kvůli chystaným změnám platů. Pokud se odbory nedohodnou s vládou, chystají stávku na volební den 15. října.

Ačkoli ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vyjednal pro zdravotníky mírnější snížení platů, odbory jsou dál nespokojeny. Argumentují tím, že mají povinnost zastupovat všechny profese ve zdravotnictví, nejen zdravotníky.

Mzdy ve zdravotnictví by podle místopředsedkyně Dagmar Žitníkové měly zůstat na nynější úrovni nebo se zvednout, protože zaměstnanci v tomto oboru jsou prý dlouhodobě platově podhodnoceni.
Zástupci těchto odborů reprezentují například zdravotní sestry a další "nelékařské" profese ve zdravotnictví a sociálních službách.

Změny platových tarifů připravované ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09) by podle odborů znamenaly drastický propad životní úrovně státních zaměstnanců, tedy i pracovníkůve zdravotnictví a sociálních službách.

Ministr financí a autor rozpočtových škrtů Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že právem odborářů je stávkovat. Nepovažuje je ale za příliš odvážné, a to s ohledem na konání případné stávky v den voleb. V případě, že si odbory své vydobudou, prohloubí podle ministra dluhy.

"To je legitimní právo odborů. Druhá věc je, čeho chtějí dosáhnout. Pokud by se jim podařilo, a já jsme přesvědčen, že se nepodaří, dosáhnout ústupků, tak by tím nedosáhli ničeho jiného než mnohem tvrdších opatření v nedaleké budoucnosti," uvedl.

Prezident Václav Klaus plán zdravotnických odborů považuje za "zbytečnou provokaci". "A pokud dokonce počítají s tím, že to bude v den voleb nebo v okolí voleb, tak je to špatně, takhle se to přece nedělá a takhle se věci nedají vyřešit," řekl prezident televizím Prima a Nova.

Členové LOK do stávky nepůjdou, podají rovnou výpovědi

Ministr zdravotnictví Heger vyjednal pro zdravotníky zvláštní platovou tabulku, která má snížení mezd řešit jinak než u ostatních státních zaměstnanců. Zástupci odborů ale dnes upozornili na to, že Hegerem dohodnutá výjimka se nebude vztahovat na všechny profese ve zdravotnictví.

Protest Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče podpoří i Lékařský odborový klub (LOK). Ke stávce se ale zřejmě nepřipojí, protože jeho členové se chystají protestovat hromadným odchodem ze zaměstnání. "My to směřujeme k podání výpovědí," řekl předseda LOK Martin Engel.

Pracovníci ve zdravotnictví plánují také účast na chystané demonstraci státních zaměstnanců 21. září. Plánují zvláštní průvod od Strakovy akademie.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že dopady desetiprocentního snížení v platové tabulce pro zdravotníky mají být rozpuštěny mezi platové třídy a platové stupně. Stejně jako u ostatních státních zaměstnanců by změny měly podle autorů umožnit odměňovat pracovníky podle jejich skutečných zkušeností a výsledků.

Odboráři nicméně upozorňují na to že ve zdravotnictví v příštím roce nebudou peníze, pojišťovnám bude chybět deset miliard korun, na nenárokové odměny tedy nejspíš nebude.