Radikálnější ze dvou variant, které minulý týden představil ministr Jaromír Drábek (TOP 09), totiž počítá s tím, že by se bez ohledu na odpracované roky platová třída u všech zaměstnanců snížila na počáteční úroveň. Zbytek by se dorovnával systémem odměn.
"Lékař ve třinácté platové třídě s dvaatřicetiletou praxí by tak mohl přijít až o 12 tisíc korun," uvádí příklad Ivana Břeňková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, který dnes o změnách bude jednat.
Mírnější variantou pak je, že by tarifní platy podle odpracovaných let rostly, ale jen prvních patnáct let. To by zmiňovaného lékaře s dvaatřicetiletou praxí připravilo o 6860 korun, tedy o 22 procent pevné složky mzdy.
Odborový svaz nesouhlasí jak se snižováním platů, tak i se snížením tarifů. Podle odborářů by kvalifikovaní zdravotníci odcházeli z oboru a zhoršilo by to péči o pacienty. Břeňková řekla, že snížení tarifů by mohlo zasáhnout především zaměstnance s dlouholetou praxí.
Na zdravotnictví chybí deset miliard, stát možná sáhne na platy - čtěte ZDE
Ministr Heger: Kdo půjde ke specialistovi se zraněním, ten 200 korun platit nebude - čtěte ZDE
Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale už dřív řekl, že peníze v resortu chybí a tak ušetřit jinde než na platech bude složité. "Jestli se výběr pojistného nezlepší, jestli se nezlepší zaměstnanost v naší zemi, tak opravdu těch 10 miliard bude chybět. Jsou to 4 procenta z rozpočtu na druhé straně a 4 procenta lze nějakým způsobem někde najít, ale e to velmi těžké," řekl ČRo-1 Radiožurnál.
Dopady škrtů
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist