Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nevidí žádný důvod k tomu, aby vojáci demonstrovali proti chystaným finančním úsporám v rozpočtu armády. Řekl to na pondělní tiskové konferenci konané na ministerstvu obrany. Někteří příslušníci armády se plánují připojit k zářijové demonstraci vojáků a hasičů, namířené proti rozpočtovým škrtům vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Na internetu zároveň vznikla petice proti plánovanému snížení platu a přídavku na bydlení vojáků z povolání, pod níž jsou dosud podepsány asi 2000 lidí.
"Nevidím žádný důvod k tomu, aby vojáci demonstrovali. Já i celé vedení tohoto resortu děláme všechny kroky pro to, abychom pro vojáky našli co nejlepší řešení, aby nenastala destabilizace v ozbrojených silách a aby nedošlo k nějakým hromadným odchodům," řekl Vondra na tiskové konferenci. Pokud se bude v resortu propouštět, bude se to týkat úředníků, dodal ministr.
Odklad zdanění příspěvku na bydlení
Obrana musí v příštím roce stejně jako ostatní resorty ušetřit deset procent na platech, stejnou částku na provozních a pět procent na investičních výdajích. Průměrná mzda vojáka je v letošním roce 24.676 korun, průměrná mzda v Česku byla v prvním čtvrtletí letošního roku 22.748 korun.
Oproti původnímu návrhu Vondra prosadil odklad zdanění vojenského příspěvku na bydlení na rok 2012. Obával se totiž, že pokud by se zdanění uskutečnilo hned od příštího roku bez nutných kompenzací, z armády by mohlo narychlo odejít několik tisíc potřebných vojáků. Od ledna se tak sníží pouze výsluhy.
Vondra: Je to ukvapené
Vojáci nemají vlastní odborovou organizaci, proto kontaktovali policisty, kteří jim účast na demonstraci sami nabídli. Strážci zákona budou spolu s hasiči protestovat proti plánovaným úsporám na ministerstvu vnitra v úterý 21. září. Příslušníci armády se k protestní akci organizují na facebooku. Skupina "Proti snížení platů v armádě" má v současnosti asi 9500 členů, přičemž vojáků v činné službě je v letošním roce 23.000.
Hrozbu demonstrace proti vládním rozpočtovým škrtům považuje Vondra za zbytečnou, účast na podobné akci je podle něj "ukvapené řešení, které ničemu a nikomu nepomůže".
Proti účasti svých podřízených na demonstraci se v pondělí vyslovil také náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. "Vojáci by měli zachovat chladnou hlavu a nepodléhat panice," řekl. Příslušníci armády nemají o chystaných opatřeních všechny informace, nic ještě není definitivně rozhodnuto, dodal.
Vojáci nemohou demonstrovat, naopak mohou ve svém osobním volnu využít shromažďovacího práva. Společného protestu se strážci zákona a hasiči se tak mohou zúčastnit, pokud si vezmou například dovolenou. "Podle zákona o vojácích z povolání se ale musí chovat tak, aby nesnížili vážnost ozbrojených sil," dodal Vondra.
Účast vojáků na demonstraci je v historii samostatné České republiky ojedinělá. Někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý si nepamatuje, že by vojáci po roce 1989, a tím méně za existence profesionální armády, k podobnému kroku přistoupili.
Vojáci se připojí k demonstraci policistů a hasičů proti škrtům - čtěte ZDE
Armáda plánuje propouštět, zruší tisíc pracovních míst - čtěte ZDE
Vondra: Středisko protiraketové obrany může v ČR fungovat už v roce 2011 - čtěte ZDE
Protestovat budou nejen vojáci nebo policisté. V pondělí se k plánované demonstraci přihlásili také zdravotníci, pracovníci ve školství a civilní zaměstnanci armády. Například zdravotničtí odboráři předpovídají, že snížení platů nejzkušenějších sester může představovat až 9600 korun měsíčně a až o 12.000 korun by podle jednoho z návrhů přišli i někteří lékaři s nejdelší praxí.
Školští odboráři nesouhlasí, aby se v rámci škrtů snížily platy nepedagogických pracovníků ve školství, třeba hospodářek škol, kuchařek nebo školníků. Na pondělním mimořádném jednání proto vyzvali zaměstnance ve školství, aby se připojili k demonstraci odborových svazů 21. září. "Jsou připraveny změny tarifních platů, které by pro vás znamenaly jejich snížení, a to v horších variantách až o tisíce korun měsíčně," uvedli odboráři ve svém otevřeném dopise nepedagogickým pracovníkům ve školství. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka je průměrný plat nepedagogického pracovníka asi 13.000 korun.
Odbory očekávají, že nepedagogy přijdou podpořit i učitelé, kteří by jako jediný státní zaměstnanci měli dostat přidáno. Dobšík ale upozornil, že škrty by se mohli dotknout i jich. Jedna z variant návrhu ministerstva práce o platech totiž počítá s tím, že po 15 letech praxe by se tarifní plat zastavil na 20.770 korunách. Kantoři s dvacetiletou praxí přitom mají tarifní mzdu téměř 24.000 korun a nikdo by jim prý nezaručil, že jim ředitel školy peníze dorovná v odměnách. O všem chtějí prý odboráři ještě jednat s ministrem školství.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist