Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dlouhodobě tvrdí, že zprostředkovatelské firmy nákupy pro armádu nijak neprodražují. „Myslet si opak, je naivní“, říká v rozhovoru pro HN. Premiéru Nečasovi, který chce prostředníky od vojenských zakázek odstavit ale vzkazuje, že jeho návrhy podpoří. 

Ministerstvo obrany už podle premiéra Petra Nečase (ODS) nesmí být "dojnou krávou" pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy. "Vláda tuto praxi ukončí," prohlásil Nečas po návštěvě tohoto úřadu. Firmy, které jsou prostředníky nákupů, podle něho parazitují na státu a nic nepřinášejí. Ministerstvo navrhne takovou změnu zákona, aby mohlo nakupovat přímo.

"Systém privilegovaných prostředníků musí skončit. Je to parazitující systém a vede k nehospodárnosti v resortu," tvrdí Nečas. O ukončení této praxe se píše už v koaliční smlouvě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

K největším obhájcům role prostředníků patří ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) - přítel zbrojaře Richarda Hávy ze společnosti Omnipol, která se v posledních letech podílela na několika miliardových nákupech obrněnců Iveco nebo dopravních letounů CASA.
Právě nákup španělských letadel se ukázal jako pochybný. Omnipol podle předsedy vlády státu nijak nepomohla a prý od něj pouze inkasoval. Smlouva na letouny se bude možná navíc měnit.

HN: Premiér Nečas vám vzkázal, abyste přehodnotil názor a netlačil na zachování role prostředníků při vojenských zakázkách. Přehodnotíte ho?

Miroslav Kalousek: Já změně, kterou premiér navrhuje, bránit nebudu, ani jsem tomu nikdy nebránil. Jenom jsem vždycky tvrdil, že to nebude mít žádný přínos. Očekávali někdo, že bez prostředníků se nemocný uzdraví a ptáci začnou zpívat, tak je naivní. Pan premiér to dobře ví. On je v parlamentu déle než já, několik let byl dokonce předsedou výboru pro obranu a mohl tu změnu navrhnout už dávno.

HN: Proč tedy Petr Nečas mluví o potřebě změnit dosavadní praxi?

Protože je to takové dobré téma. Já mu to ale nemám za zlé. On je politik a premiér.

HN: Takže ta jeho prohlášení jsou jen nějaká mediální hra?

To jsem neřekl, to říkáte vy. Jen tvrdím, že je to takové vděčné téma. Já tu jeho iniciativu rád podpořím ale odmítám být za blba a tvrdit, že nákupy pak budou levnější.

HN: Proč tomu nevěříte?

Stačí se podívat už jenom na stavební zakázky, které si dělá armáda sama. Ty přeci dokládají, že o větších úsporách můžeme pochybovat (najímaní si firem pro opravy nebo úklid armádních budov je proslulé předražováním – pozn. red). Zahraniční výrobce bude tak jako tak potřebovat, aby mu se zakázkami pomáhala některá z českých firem a o částku, za kterou si ji najme, pak zvedne cenu kontraktu. Navíc si myslím, že pokud nákupy bez prostředníka budou probíhat stejně, jako pan nynější ministr obrany Vondra nakupoval před naším evropským předsednictvím od svého kamaráda Entropu, tak nás potěš Pánbůh.

HN: Faktem nicméně je, že Česko platí za dopravní letadla Casa nebo obrněné vozy Iveco mnohem více než jiné státy, které je nakupovaly bez prostředníků…

Já se nechci pouštět do takovýchto podrobností, protože není tank jako tank a není CASA jako CASA. Cena také závisí také od toho, jaká je výbava vevnitř.

HN: Znáte nějakou jinou zemi, kde by se nakupovalo přes prostředníky podobně, jako je tomu v Česku?

Na tyto věci se necítím být odborník. Já se jen vztekám, když slyším, že ten zákon, o kterém je řeč, jsem napsal já. To je lež. Psalo ho tehdy ministerstvo průmyslu a obchodu (zákon, který nařizuje armádě využívat domácí prostředníky pochází z roku 1994, když Kalousek působil jako náměstek na ministerstvu obrany – pozn. red.)

HN: Nicméně na tom zákoně vydělává zejména společnost Omnipol, za kterou stojí váš přítel Richard Háva.

Na tom vydělává tisíc dalších firem.

HN: Omnipol ale nejvíc. Omnipol se podílel na největších vojenských zakázkách poslední doby.

Tak to opravdu netuším. Už jenom proto, že na ministerstvu obrany třináct let nejsem.
Související