Brněnský krajský soud v pátek  potrestal osmi lety vězení a půlmilionovou pokutou lékařku Alenou Kubáčovou Rokytovou z Brna-Nového Lískovce za podvody s neschopenkami, při nichž vznikla škoda bezmála 13 milionů korun.

Spolu s ní bylo potrestáno i šest jejich kompliců. Za to, že se na podvodech podíleli, dostali tresty od tří do deseti let vězení. Nejdelší dobu by měl podle rozsudku ve vězení strávit Michal Rusnák, hlavní organizátor podvodů.

On i lékařka musí uhradit navíc pokutu půl milionu korun. Pokud tak neučiní, vězení se jim prodlouží o další dva roky. Kubáčová tvrdí, že je nevinná. Proti verdiktu se odvolala. Případem se bude zabývat olomoucký vrchní soud.

Nemocnost až 80 procent

Do podvodů s neschopenkami se zapojily desítky lidí. Zaměstnávaly je tři firmy, některé pracovníky dokonce na dva úvazky. Podle výkazů to byli dělníci, svačináři, dlaždiči a uklízeči. Vyšetřování ale ukázalo, že dostávali nadstandardní mzdy.

Podle žalobce Rudolfa Lysáka jim lékařka vystavovala nemocenskou, přestože byli zdraví. Policie zjistila, že za to měsíčně inkasovala asi 30 tisíc korun. Vzhledem ke svým vysokým příjmům měli pacienti Kubáčové nárok i na neúměrně vysoké sociální dávky. Stát touto formou připravili o miliony.

Vyšetřování odhalilo i účetní nesrovnalosti ve firmách, které nemocné zaměstnávaly. Podle dokladů si sice ekonomicky vedly velmi dobře, měly ale osmdesátiprocentní nemocnost.

Lékařka tvrdí, že s podvody nemá nic společného. Hájí se tím, že jí někdo před dvěma lety ukradl v době polední přestávky asi 160 formulářů neschopenek. Ty se mu podařilo zneužít za pomoci padělaných razítek a potvrzení. Soud tomuto tvrzení neuvěřil.