Rektorkou Vysoké školy ekonomické (VŠE) byla v pondělí zvolena dosavadní prorektorka pro zahraniční vztahy Hana Machková. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí školy Jan Martin Rolenc. Machková už od února školu v zastoupení rektora vede. Do funkce ji ještě musí jmenovat prezident, školu pak bude řídit do roku 2018.

Akademický senát univerzity Machkovou vybral z celkem tří uchazečů. O post šéfa největší ekonomické školy v Česku se ucházel také proděkan Fakulty informatiky a statistiky Josef Arlt a děkan Fakulty podnikohospodářské Jaromír Veber, který v rektorských volbách kandidoval už loni na podzim. Tehdy nebyl ani při dvou volbách zvolen nástupce tehdejšího rektora Richarda Hindlse, kterému skončil mandát v lednu. Machková byla zvolena ve třetím kole, dostala 23 hlasů z 32.

"Budu se snažit podporovat kvalifikační růst zejména mladých učitelů, pokračovat v rozvoji internacionalizace a díky kvalitním vzdělávacím programům udržet vysokou zaměstnanost absolventů VŠE," shrnula své priority nová rektorka. Zaměřit se chce na spolupráci mezi fakultami.

Machková (1958), která má titul profesorky, vystudovala na VŠE zahraniční obchod. Od roku 2002 vede katedru mezinárodního obchodu. Přednášela například na pařížské Sorbonně či na univerzitách v Lyonu či ve Štrasburku.

Na VŠE studuje na šesti fakultách přes 20 000 studentů, učí zde více než 700 pedagogů. Absolventi školy patří ve statistikách k nejlépe vydělávajícím. Škola se také dobře umísťuje v mezinárodních žebříčcích ekonomických univerzit.

V poslední době je ale o největší české ekonomické univerzitě slyšet i v souvislosti s problémy na Národohospodářské fakultě. Někteří vyučující a studenti se tam dostali do sporu s děkanem Miroslavem Ševčíkem, který se podle nich zbavuje některých kvalitních pedagogů. Podle děkana naopak někteří pedagogové zpronevěřili peníze.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist