Masarykova univerzita potvrdila svoji neotřesitelnou pozici v čele žebříčku právnických fakult. V hodnocení Hospodářských novin letos vítězí již potřetí za sebou.

Na druhém místě se umístila Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, která spolu s brněnskou fakultou hraje "první ligu" právnického vzdělávání.

Na třetím a čtvrtém místě skončila práva v Olomouci a Plzni, jejichž výsledek je letos téměř totožný. Olomouc dokázala Plzeň předběhnout jen o jednu desetinu bodu.

Jenže plzeňská právnická fakulta loni nemohla z rozhodnutí ministerstva školství přijímat studenty do magisterského programu. A její vedení netrpělivě očekává verdikt akreditační komise, která nejpozději v dubnu rozhodne o tom, zda bude moci magisterské studium znovu otevřít.

V takovém případě škola plánuje vypsání dodatečného přijímacího řízení tak, aby noví magistři mohli chodit na přednášky již od letošního října.

Brno má nejlepší vědu

Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně exceluje především na poli vědy. Svoji pražskou konkurenci letos v této kategorii předběhla dokonce o dva body.

Na druhé místo ve vědě se totiž dokázala probojovat plzeňská práva. Počet vědeckých výstupů a body, které za ně fakultě přidělila Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace, HN přepočítávají na počet pedagogů, kteří se o vědecké výsledky školy zasloužili.

A právě v objemu vědy dokázala Plzeň předběhnout i Prahu. Poslední příčku za nejslabší vědecké výsledky tak již tradičně obsadila Právnická fakulta Univerzity Palackého.

Brněnská práva si ve srovnání s ostatními navíc pečlivěji vybírají mezi svými uchazeči. O studium na této prestižní škole se vloni ucházelo 6174 zájemců, jenže dopis se zprávou o přijetí fakulta zaslala jen 1275 z nich. Šanci studovat brněnská práva tak dostane jen jeden uchazeč z pěti.

Univerzita Karlova i Univerzita Palackého ke studiu práv přijímají kolem čtvrtiny přihlášených.

Plzeňská práva se letos v této kategorii výrazněji vymykají, jelikož mohla přijímat jen bakaláře. Z 335 uchazečů o tříleté studium jich škola akceptovala 213, tedy 67 procent. Na magisterské studium se sem původně hlásilo 453 uchazečů. Ty ale fakulta pro ministerský zákaz přijmout nemohla.

Do výsledného pořadí v žebříčku HN se promítá také to, kolik přijatých studentů se skutečně zapíše do prvního ročníku. Vypovídá to o prestiži školy – zda byla pro uchazeče první volbou, nebo jen záchrannou variantou.

* Právnická fakulta ZČU Plzeň může přijímat jen do bakalářského studia

I v tomto ohledu vítězí Brno, kde se k zápisu na studijní oddělení dostaví 78 procent přijatých. Nejméně studentů, tedy 66 procent přijatých, si definitivně vybere Plzeň.

Brno je naopak nevýraznou fakultou z hlediska dlouhodobějších mezinárodních výjezdů. V loňském roce vyjelo na minimálně semestrální pobyt do zahraničí 115 studentů, zatímco ze srovnatelně velké Právnické fakulty Univerzity Karlovy jich za studiem vyjelo 153.

A podobné je to se zájmem zahraničních studentů. Do Prahy zamířilo loni 142 studentů z ciziny, do Brna jich přijelo jen 46. V kategorii světovost školy, kde HN například hodnotí i to, jaké procento vyučujících vyjelo na stáž na zahraniční univerzitu či výzkumnou instituci, se proto Brno dostalo až na třetí místo.

Přístup ke studentům

Nejvíce individuální výuku zažívají studenti v Plzni. Na jednoho vyučujícího tu připadá 22 studentů. V Olomouci má jeden akademik na starosti v průměru 27 studentů a podobně v Praze – 29.

Pořádně otáčet se musejí profesoři, docenti a odborní asistenti na brněnských právech. Na jednoho vyučujícího tady připadá 43 studentů, a proto v této kategorii od HN dostala brněnská fakulta nejméně bodů.

Jak úspěšní absolventi opouštějí právnické fakulty, zajímá všechny čtyři školy. Nejdetailněji v Brně, kde vědí, že průměrný nástupní plat jejich absolventů činí 24 804 korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist