Tisíce lidí, kteří od listopadu protestují proti jihočeské radní pro školství Vítězslavě Baborové z KSČM, možná dosáhnou svého. Podle předsedy jihočeských komunistů Petra Braného uvažuje Baborová o rezignaci.

"Záleží na zdravotním stavu paní Baborové. Lékařská zpráva by měla být známa na přelomu měsíce, potom k tomu zaujmeme další stanovisko," řekl Braný. Baborová je na nemocenské od chvíle, kdy se proti jmenování zástupce KSČM do funkce radního pro školství zvedly první vlny odporu.

"Necítí se dobře a o tom, že by rezignovala, skutečně seriózně uvažuje," řekl Braný. Baborová s médii nekomunikuje.

Pokud by radní odstoupila, nahradil by ji patrně další zástupce komunistů.

Podle protestujících studentů proto rezignace Baborové nic nevyřeší. „My se nestavíme proti její osobě. Nám nejvíc vadí, že tento resort vedou komunisté. I když paní Baborová skončí a nahradí ji někdo jiný z KSČM, tak naše protesty budou dále pokračovat,“ řekl zástupce studentů Šimon Heller.

O případném konci radní pro školství zatím nic neví jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). "Jedná se patrně o vnitrostranické záležitosti KSČM. Na dnešním zasedání rady jsme každopádně tuto věc neřešili," uvedl Zimola. Ten zatím nechtěl víc spekulace o konci Baborové a další souvislosti s tím spojené komentovat.

Volby v Jihočeském kraji loni v říjnu vyhrála ČSSD před KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství komunistku, což vyvolalo první vlnu nevole části studentů a veřejnosti. Ještě před zvolením sepsal učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha petici proti tomu, aby školství vedl zástupce KSČM.

Dosud ji podepsalo přes 12 tisíc lidí. Žáci třeboňského gymnázia začali proti komunistické radní protestovat jako první, postupně se přidaly další školy. Záhy vznikla i petice na podporu Baborové. Podepsalo ji přes šest tisíc lidí.

Na protest proti vládě ČSSD s KSČM se v Českých Budějovicích konaly tři shromáždění, nyní také dobrovolníci drží štafetovou hladovku. Ta začala 8. ledna a po 24 hodinách se v ní střídají jedinci, kteří po tu dobu nejedí.

Studenti současný stav ve vedení kraje označují za podvod na voliče. Podle nich sociální demokraté porušili takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje spolupráci ČSSD s jakýmikoliv extremistickými stranami a také s KSČM.