Jedním z důležitých bodů reformy vysokých škol je takzvané zápisné. O tom, že by ho studenti měli platit od ledna 2013, má nový ministr školství Petr Fiala jasno, zatím ale nestanovil přesnou částku. (Nedávno hovořil premiér Petr Nečas o třech tisících za semestr.)

"Volil bych variantu, abychom stanovili pouze horní hranici zápisného a nechali na školách, jakou výši buď pro školu, fakulty nebo obory budou chtít zavést," popisuje svou představu Fiala v rozhovoru, který poskytl Hospodářským novinám.

Kritiky zápisného, kteří se obávají jeho skokového navýšení, chce uklidnit tím, že jeho strop stanoví přímo zákon.

"Vznikne určitá garance, že jakékoliv změny proběhnou po velké diskusi a za souhlasu většiny politiků. Že to nebude jen rozhodnutí ministerstva," tvrdí Fiala.

Nad tím, kolik začnou školy od studentů vybírat, rektoři teprve přemýšlejí. "Pro nás je to složitější otázka, protože studium u nás je dražší než na řadě jiných škol, a naproti tomu si vzhledem k zájmu studentů nemůžeme dovolit příliš vysoké zápisné," říká rektor ČVUT Václav Havlíček.

Opozice je proti

„Finanční participace studentů na vzdělávání, která nikomu ve studiu nezabrání, což je tři až pět tisíc, měla být už dávno,“ nevidí ve stanovení poplatků větší problém rektor pražské VŠUP Jindřich Smetana.

Poplatky ale stále odmítá opozice. "Jsme rozhodně proti zápisnému, které je ve skutečnosti jen plíživým školným. Jeho maximální výši, ať je třeba stanovená zákonem, není problém změnit poslaneckou novelou," vysvětluje poslanec Marcel Chládek, proč finanční část ministrovy novely u ČSSD narazí.

I kvůli zápisnému ministr školství dál připravuje také systém studentských půjček. Podle Fialy by ale vysokoškoláci mohli výhodné půjčky využít i na výdaje spojené se studiem.

"Musíme ovšem zvážit, zda na půjčku bude mít nárok každý, nebo bude určena jen těm, kteří půjčku skutečně potřebují ze sociálních důvodů," říká v rozhovoru pro HN Fiala.

 


Velký rozhovor s ministrem školství Petrem Fialou najdete v pondělním vydání Hospodářských novin.

 

Čtěte více v Hospodářských novinách