Na nového ministra školství Petra Fialu čeká těžký úkol: dotáhnout do konce plány premiéra Petra Nečase, který místo školného na univerzitách navrhl zavést zápisné a výrazné zdražení za překročení délky standardní doby studia o víc než jeden akademický rok.
V první řadě je potřeba vyjasnit, zda se po všech studentech, kteří budou tyto nové poplatky platit, bude vyžadovat stejná částka, anebo částka, která bude přihlížet ke skutečným nákladům. A ty se na jednotlivých školách výrazně liší.
Hospodářské noviny a server IHNED.cz proto představují srovnávací grafiku nákladů na jednoho studenta na jednotlivých vysokých školách. Podle tabulky například pražská Akademie výtvarných umění vydá letos na studenta více než 171 tisíc korun, Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích "odchová" studenta za zhruba 28 tisíc za rok.
Medicína, veterina nebo umělecké obory patří mezi nejdražší proto, že studenti tu pracují v menších skupinkách. Semináře na výtvarných oborech dokonce mnohdy probíhají formou osobních konzultací mezi studentem a profesorem. Roli hraje i to, že studenti spotřebovávají drahý materiál.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist