Plzeňská práva namísto v říjnu zřejmě skončí už v červenci.

Akreditační komise v úterý odmítla výzvu ministerstva školství (MŠMT) k novému jednání o prodloužení akreditace magisterského programu plzeňských práv.

Vydáním nového stanoviska tak zrušila původní prodloužení akreditace do 31. října, k němuž přistoupila, aby studentům posledních ročníků umožnila uzavřít studium.

Konečné rozhodnutí vydá ministerstvo školství (MŠMT).

AK navrhla 1. února ministerstvu neprodloužit plzeňským právům od listopadu 2012 akreditaci magisterského programu.

MŠMT ale komisi 29. února vyzvalo, aby uskutečnila nové jednání o prodloužení akreditace.

Podle tajemníka AK Jiřího Smrčky považovalo ministerstvo původní stanovisko AK za formálně špatné, protože komise rozhodla o konci školy, ale přitom jí stávající akreditaci prodloužila o tři měsíce.

Ministr Dobeš kritizuje šéfku akreditační komise Dvořákovou. Opakovaně selhala, říká - čtěte ZDE

"Ministerstvu se zdálo, že v naší zprávě není sladěn výrok s odůvodněním, a chtělo také, abychom prozkoumali vyjádření Západočeské univerzity a děkana právnické fakulty," řekl Smrčka.

Dodal, že AK tedy v úterý vydala nové stanovisko, které je "jednoznačné a zamítavé". Tím však zrušila i tříměsíční prodloužení, takže platí původní akreditace, která byla škole udělena v roce 2008 a jejíž platnost končí 31. července letošního roku.

Smrčka upozornil, že konečné rozhodnutí je na ministerstvu.

AK: Chtěli jsme být vstřícní

"Akreditační komise správní řízení nevede, to vede ministerstvo školství. Ale v případě, že toto stanovisko je takto kategoricky nesouhlasné, ministerstvu nezbývá nic jiného než rozhodnout, že se akreditace neprodlužuje," uvedl tajemník AK.

Úřad v pondělí oznámil, že ministr školství Josef Dobeš (VV) vydá rozhodnutí o osudu plzeňských práv ve čtvrtek 8. března.

Zástupci AK v úterý uvedli, že ve svém stanovisku z 8. února obšírně vysvětlili konkrétní důvody, proč není akceptovatelné, aby platnost akreditace magisterského studijního programu byla za současného stavu standardně prodloužena.

Pro studenty plzeňských práv není jinde místo. Demonstrovali proti rušení školy - čtěte ZDE

Učitelé nefandili reformám, proto práva v Plzni končí, říká ministr Pospíšil - čtěte ZDE

Komise podle nich prodloužila platnost akreditace fakulty o tři měsíce ve snaze o vstřícnost, aby studenti posledních ročníků dotčených oborů mohli ukončit studium a vysoká škola mohla ve studijním programu administrativně dokončit současný akademický rok.

"Souhlas s prodloužením platnosti akreditace na dobu nejpozději do 31. října 2012 byl veden pouze veřejným zájmem. Materiální a věcné podmínky k prodloužení akreditace studijního programu splněny nejsou," píše se v dnešním stanovisku AK.

Podle členů komise postupovala AK podle ustálené správní praxe, přičemž ministerstvo ani vysoké školy nikdy takový postup nezpochybnily.

"Považuje-li ministerstvo tuto dosavadní praxi za vadnou, je třeba upozornit na to, že samo takto rozhodlo od 1999 do současnosti v přibližně 250 případech," uvedla komise.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist